Çocuklarda kıl dönmesinin 4 önemli sebebi neler?

Çocuğunuzu bunlardan uzak tutun!

Genellikle yetişkin hastalığı olarak bilinen kıl dönmesi; ergenlik çağındaki çocukların da hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Hareketsiz ve fazla kilolu çocuklarda daha sık görülen kıl dönmesi; şişlik, kaşıntı ve ağrı ile kendisini belli ediyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Hülya Öztürk; çocuklarda kıl dönmesi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kıl dönmesi, kuyruk sokumu bölgesindeki kılların aşırı terlemeye bağlı olarak tahriş olan cilt içerisine girmesi; burada yuva yapması ile ortaya çıkmaktadır. Temizlik ve kişisel hijyene dikkat edilmemesi ve aşırı oturmaya bağlı olarak oluşan terleme; cildi tahriş etmektedir. Böylece bölgede biriken kıl ve tüyler deri altına kolaylıkla girerek yerleşmektedir. Kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülen kıl dönmesi; nadir olarak da göbek deliği ve sakalda ortaya çıkmaktadır.

Çocuklardaki kıl dönmesinin artış göstermesinin sebepleri şunlardır

  1. Hareketsiz yaşam ve fazla oturmak
  2. Obezite
  3. Çok sıkı tayt ve badi gibi kıyafetler giyilmesi
  4. Kişisel hijyenin ihmal edilmesi

Kıl dönmesinden korunmak için çocukların öncelikle hareketli bir yaşam tarzını benimsemesi gerekmektedir. Fazla kilolardan korunmak için doğru ve sağlıklı beslenmelidir. Abur cubur ya da fast food gıdalar yerine ev yemeği yemelidir. Dar kıyafetlerden uzak durmalı, rahat ve pamuklu giysiler seçmelidir. Ayrıca sık sık banyo yaparak, kişisel hijyene önem verilmesi de kıl dönmesi riskini azaltmaktadır.

Kuyruk sokumundaki şişlik ve kaşıntıyı hafife almayın

Günümüzdeki gelişen teknolojik imkanlar ve şehir evlerinde büyüyen çocuklar hareketsiz yaşam sürmektedir. Günü evlerindeki bir koltuk üzerinde uzun süreler ellerindeki teknolojik aletlerle oturarak tamamlayan çocuklar, çoğu zaman kuyruk sokumu bölgelerinin aşırı terlediğinin farkına bile varamamaktadır. Telefon ya da bilgisayarın başından kalmak istemeyen çocuklar kişisel temizlik ve hijyenlerini de ihmal etmektedir. Bu durumda çocuklardaki kıl dönmesi rahatsızlıklarını artırmaktadır. Çoğu çocuk da kıl dönmesinin ilk belirtilerini anlayamamakta ancak rahatsızlık ilerlediğinde ve ailelerinin kontrolleri ile durum fark edilmektedir.

  • Kaşıntı
  • Kızarıklık
  • Şişlik
  • Yanma
  • Akıntı
  • Ağrı

Boyutuna göre cerrahi işlem uygulanıyor

Kıl dönmesinin ilerlememesi için erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Kıl dönmesi tanısı ayrıntılı bir fizik muayene ve bazı durumlarda da nadiren ultrason yardımı ile konmaktadır. Hastanın ve hastalığın şiddetine göre farklı cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. İlk olarak antibiyotik ilaç tedavisi ve lokal krem uygulaması önerilmektedir. Ayrıca bu bölgenin temizliğine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

İltihaplı durum geçtikten sonra cerrahi planlanması yapılmaktadır. Kılın enfekte ettiği alanın sağlam dokudan ayırt edilerek; çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hastalığın tekrarlamaması için de bölgedeki doku defekti; hastanın kendi dokusundan yama yapılıp onarılmaktadır.

İşlem, genelde epidural anestezi altında yaklaşık bir saat sürmektedir. İki gün sonra hasta taburcu edilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir