COVID-19 için geliştirilen aşı klinik test aşamasında

BAT ve KBP kâr amacı gütmeden aşı üretmeyi planlıyor

British American Tobacco’nun (BAT) ABD merkezli biyo-teknoloji iştiraki Kentucky BioProcessing (KBP), COVID-19 virüsü için aşı geliştirme çalışmalarına başladı. Şu anda devam eden klinik öncesi testlerin başarılı olması halinde, BAT Haziran ayı itibarıyla haftada 1-3 milyon doz aşı üretilebileceğini açıkladı.

BAT iştiraki Kentucky BioProcessing (KBP), aşı üretiminin başarıya ulaşması halinde kâr amacı gütmeden COVID-19 aşısını üretmeyi planlıyor. Tütün bitkisi kullanılan aşının üretim süresi 6 hafta. Tütün bitkisi, insan hastalıklarına neden olan patojenleri barındırmadığı için güvenilir kabul ediliyor. Aşı formülasyonu genellikle soğuk ortam gerektiren geleneksel aşıların aksine oda sıcaklığında stabil kalıyor.

Dr. David O’Reilly

COVID-19 için aşı geliştirme konusunda ABD Gıda ve İlaç Dairesi ve Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA)’nın yanı sıra  İngiltre Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı ile iletişime geçtiklerini belirten BAT Bilimsel Araştırma Direktörü Dr. David O’Reilly: “Aşı geliştirme zorlu ve karmaşık bir süreç ancak tütün bitkisi teknoloji platformumuz sayesinde önemli bir ilerleme kaydediyoruz. COVID-19’a karşı sürdürülen mücadeleye destek olmak için tüm ülkelerle ve paydaşlarla çalışmaya hazırız. Birleşmiş Milletler’in küresel sorunlarla mücadelede bütünsel yaklaşımını destekliyoruz. İştirakimiz KBP bir süredir tütünün alternatif kullanımlarını araştırıyor. Bu alternatif kullanımlardan biri de bitki bazlı aşıların geliştirilmesi. Bu teknolojiden faydalanarak COVID-19’un yayılımını durdurmak için katkıda bulunmaya kararlıyız” dedi.

BAT iştiraki KBP, kısa süre önce COVID-19’un genetik sekansının bir kısmını klonlayarak potansiyel bir antijenin gelişimini sağladı. Çoğalması için tütün bitkilerine yerleştirilen bu antijenin saflaştığı görüldü. KBP’li araştırmacılar şimdi de bu antijeni klinik öncesi testlere tabi tutuyor.

Ebola için de tedavi üretmişti

Aşı geliştirme çalışmaları konusunda deneyimli olan KBP, 2014 yılında Kaliforniya merkezli Mapp BioPharmaceuticals ortaklığı ile Ebola için etkili bir tedaviye sahip birkaç şirketten biri oldu.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir