COVID-19 salgınıyla birlikte ambalajlı ürünlere ilgi arttı

Ambalaj atıkları evlerde ayrı biriktirilmeli

Ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu olan ÇEVKO, ‘Evde Kal’ günlerinde atıkların ayrı biriktirilmesinin önemine dikkat çekti. Vakıf, 2019 yılı faaliyetleriyle 563 bin 554 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belgeledi.

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Geçtimiz yıl 145 belediye ve 56 lisanslı firma ile iş birliği içinde 563 bin 554 ton ambalaj atığının toplatılarak geri dönüştürüldüğünü belgeledik.  Bizimle iş birliği yapan 1.785 piyasaya süren, ulaştığı yüzde 54 geri kazanım oranı ile yasal hedeflerini tutturmuş oldu” şeklinde konuştu.

COVID-19 salgınıyla özellikle gıdada ambalajlı ürünlere ilginin arttığını belirten İmer, “Bir yandan sağlığımıza dikkat ederken, diğer yandan çevremizi ve ekonomimizi düşünmeliyiz. Büyük zahmetle kurulan geri dönüşüm tesisleri atık ithalatıyla değil, ülkemizde toplanan atıklarla katma değer yaratmayı sürdürmeli. Belediyelerin atıkları kaynağında ayrı toplama hizmetleri daha da önem kazandı.  Belki belediyelerin ve lisanslı toplama-ayırma tesislerinin sürece ayak uydurmasını sağlamak için toplama sıklığı azaltılabilir. Ama kaynağında ayrı toplamanın planlı bir şekilde mutlaka devam etmesi önem taşıyor” dedi.

ÇEVKO Vakfı çalışanlarının evden çalışma düzenine geçtiğini belirten İmer, şöyle konuştu:  “İş birliği içinde olduğumuz belediyeler ve lisanslı firmalara, bu hizmetin sürmesi için, mümkün olan desteği vermeyi sürdürüyoruz. Çevremizin kirlenmemesi için özellikle bu süreçte daha duyarlı olmalıyız. Ambalaj atıklarımızı evlerimizde uygun şekilde biriktirip,  belediye araçlarına vermeliyiz. Veya alışveriş gibi nedenlerle evden zorunlu olarak çıktığımızda bunları mahallelerde yer alan kumbaralara atmalıyız.  Bu sayede hem çevremizin temizliğine hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış oluruz.”

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir