Pürüzsüz bir cilt için kalıcı uygulama lazer epilasyon

Kıl kökleri kalıcı olarak yok ediliyor

İstenmeyen tüyler, kadın ve erkeklerin hem estetik hem de hijyen açıdan en büyük sorunları… Lazer epilasyon, kalıcı ve etkili sonuçlar sunması açısından sık tercih edilen bir uygulama. Avrasya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Deniz Yardımcı, lazer epilasyon hakkında merak edilenleri anlattı:

Dermatoloji Uzmanı Deniz Yardımcı

Lazer epilasyon; tek dalga boyundaki ışınlar yardımıyla vücuttan istenmeyen kılların uzaklaştırılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla uygulanan ışın, kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilerek çevre dokuya zarar vermeden kıl köküne ulaşır. Hedef, kıl kökünde bulunan renk veren hücrelerdir. Bu yüzden kıllar ne kadar kalın ve koyu renk ise başarı o kadar artar. Lazerler beyaz ve sarı tüylere etki etmezler. Bu nedenle kadınlarda yüz ve kol bölgesinde diğer bölgelere göre daha geç cevap verir.

En çok kullanılan yöntem hangisi?

Yüz, bacaklar, koltuk altı ve bikini bölgesindeki istenmeyen tüylere çözüm isteniyorsa lazer epilasyon düşünülmelidir. Bu uygulama 1990’larda başlamış, giderek daha acısız ve hızlı hale gelmiştir. Lazer epilasyonda kullanılan farklı lazer cihazları vardır.

En bilinenleri  Alexandirite ve Diode lazerdir. Bunların dışında Ruby ve ND yağ lazerler kullanılır. Alexandirite cildin altındaki kıl köklerine yoğun bir şekilde etki eder. Geniş alanlara kısa sürede uygulama sağlar (erkeklerde sırt gibi). Diode ise daha uzun bir dalga boyuna sahiptir. Bu yüzden koyu ve bronz ciltlerde uygulanabilir. İncelmiş kıllarda daha çok etkilidir. Lazerle birlikte darbe ışık teknolojisi de (IPL) epilasyonda kullanılır. Aynı lazer gibidir fakat lazer enerjisi yerine ışık enerjisi kullanılır.

Ortalama seans süresi 6-8 arasıdır. Başarı yüzde 80-90 oranındadır. 16 yaştan itibaren uygulanabilir. Tüylenme erkek tipi ise, adet düzensizliği varsa öncesinde mutlaka hormonal tetkikler yapılmalıdır.

Ayrıca lazer herkes için uygun olmayabilir. Çok koyu ciltler için uygun değildir. Çünkü lazer enerjisi cilt tarafından daha çok emilir yan etki riski artar. Çok açık renk tüyleri olanlarda aynı şekilde tam etki görülmeyebilir. En uygun kişiler açık renkli, koyu renkte tüylü kişilerdir.

Acılı bir işlem mi?

Lazer epilasyon orta derecede acı veren bir işlemdir. Hassas kişiler, uygulamadan 60 dakika önce lokal anestezili bir krem kullanabilir. Uygulamadan sonra 2-3 gün güneşten uzak durulmalıdır. Hijyenik bir ortamda, hekim kontrolünde, ehil kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bu durumda herhangi bir yan etki görülmesi riski azalır.

Uygulama sonrası bazı komplikasyonların oluşması normaldir. Bunlar:

  • Ağrı
  • Şişlik
  • Kızarıklık
  • Kabuk bağlama
  • Yanma hissi
  • Cilt lekeleri

Nadiren ciltte solma veya yanıklar olabilir. Hormonal düzensizlikler, güneşe duyarlılığa sebep olan ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı, cilde uygulanan krem, parfüm gibi ürünler yan etki riskini artırır. Bu yüzden işlemden önce bu bilgiler verilmelidir. Yukarıdaki şartlara uyulduğu sürece hasta için memnun edici bir uygulamadır.

www.avrasyahospital.com.tr

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir