Covid-19 sonrası sık görülen beyin sisi ve belirtileri nedir?

Covid-19 geçirenlerin en az yüzde 30’unda görülebiliyor!

Zihniniz eskisi kadar berrak değil mi? Unutkanlık sorunları yaşıyor, bir şeye odaklanamıyor musunuz? Üzerinizde hep bir keyifsizlik ve isteksizlik hissi mi var?

Prof. Dr. Neşe Tuncer, bu ve benzeri sorunlarla kendini gösteren beyin sisinin özellikle Covid-19 sonrası çok sık görüldüğünü belirtti. Tuncer, “Nörolojik bir sorun olan beyin sisi için kısaca zihin yorgunluğu demek mümkün. Kafa karışıklığı, unutkanlık, odaklanamama, dikkat ve konsantrasyonun sürdürülememesi, zihinsel işlevlerde eskiye göre yavaşlama ve problem çözme yetisinde güçlük gibi belirtileri var” dedi.

Prof. Tuncer, önemli uyarılar yaptı:

Beyin sisi en çok bu bulgularla kendini gösteriyor!

Özellikle düşük enerji veya yorgunluk, huzursuzluk, kaygı, sinirlilik, depresyon, uyku bozukluğu (uykusuzluk veya aşırı uykululuk), baş ağrısı, zihin bulanıklığı, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, dikkat eksikliği, odaklanma güçlüğü, motivasyon kaybı, isteksizlik ve kafa karışıklığı beyin sisi/beyin sislenmesinin en çok görülen bulgularını oluşturuyor.

Beyin sisinin kalıcı olmaması için!

Covid-19 enfeksiyonu sonrası görülen beyin sisini önlemenin tek yolu, Covid-19’dan korunmak ve aşı ile bağışıklık sağlamaktır!

 • Sağlıklı beslenmek
 • Günde en az 7-8 saat kesintisiz, kaliteli uyku
 • Olumlu düşünmek
 • Stresi azaltmak
 • Depresyonu tedavi etmek
 • Günlük düzenli egzersiz, açık havada yürüyü
 • Zihni çalıştıracak ama aynı zamanda keyif verecek aktiviteler yapmak
 • Bilgisayar ve cep telefonunda daha az zaman harcamak
 • Gün içinde mola vermeyi ihmal etmemek zihin berraklığını kazanmayı sağlamanın başlıca yollarıdır.

Covid-19 ağır geçmemiş ve beyinde kalıcı bir yapısal tahribat yapmamışsa veya altta yatan nörolojik bir hastalık yoksa beyin sisi geçici oluyor. Ancak ileri yaş ve önceden bunaması olan hastalarımızdaki zihinsel kötüleşme kalıcı da olabiliyor.

Beyin sisine bu etkenler yol açabiliyor!

Beyin sisi; özellikle depresyon, kaygı bozukluğu, kronik yorgunluk sendromu, uykusuzluk, stresli yaşam, tiroit hastalıkları, B12 vitamini eksikliği, hormonal bozukluklar, menopoz, ağır kalp, akciğer ve sistemik hastalıklar ile bazı ilaçların yan etkisi olarak görülmektedir. Son yıllarda Covid-19 pandemisi ve Uzamış Covid Sendromu ile birlikte ciddi ölçüde artış gösterdi. Covid-19 geçiren her 100 kişiden, en az 30’unda beyin sislenmesi ortaya çıkmaktadır.

Uzamış Covid Sendromu’nun önemli bir göstergesi!

Beyin sisinin oluşmasında;

 • Kişinin bağışıklık mekanizmalarının virüse verdiği yanıt
 • Hastalığın oluşturduğu iltihabi durum
 • Damarsal faktörler
 • Beynin koruyucu sistemlerinin kırılması gibi pek çok neden üzerinde durulmaktadır.

Covid-19’u hafif bulgularla atlatan kişilerde de beyin sislenmesi görülebiliyor ve bazı şikayetler aylarca devam edebiliyor.Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla; Sars CoV-2 enfeksiyonu geçirdikten sonra ilk üç ay içinde ortaya çıkan ve en az iki ay süren, başka bir nedenle açıklanamayan bulguları tanımlayan Uzamış Covid Sendromu’nun önde gelen bulgularından biri beyin sislenmesidir. Uzamış Covid Sendromu’nda bulgular 4-12 hafta sürebilir hatta altı aya kadar uzayabildiği gösterilmiştir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir