Yeni yılda daha mutlu hissetmek mümkün mü?

Evet, daha mutlu bir sen mümkün!

HiDoctor Uzman Klinik Psikologlarından Ayşenur Aldırmaz Taşdemir, yeni yılda daha mutlu olmak için yapılması gerekenleri sıraladı:

 Mutluluk listesi kulağa bazen gerçek dışı gelse bile asıl gerçek dışı olan mutluluğu sadece hayal olarak zihnimizde tasarlamak ve hiçbir adım atmamaktır. Yaşadığımız türlü zorluklar içinde kimi zaman mutluluk çok uzakta görülmektedir. Ama inanın her zaman mutlu olmak için yapılabilecek şeyler vardır. İnancın ve umudun kök saldığı bir zihinde daha mutlu bir yaşamın ortaya çıkacağı şüphesizdir.

Yeni deneyimler edinin

Beyin ancak yeni deneyimlerle yeni bağlantılar oluşturabilir ve kendini geliştirebilir. Sağlıklı bir beyin yapısı ise sağlıklı bir insana ve daha mutlu bir yaşama işaret eder. Her beş senede bir yaşadığınız yeri değiştirmeli ya da hayatınızda radikal değişikliklere yer açmalısınız türünden önerilere de sıkça rastlarız.

Tüm bunlar size farklı bir bakış açısının kapısını aralamak ve aslında değiştirmeniz gereken şeyin bakış açınız olduğunu anlatmak içindir. Ancak yeni deneyimler denildiğinde illaki sıfırdan bir değişikliğe ihtiyacınız olmayabilir.

Örneğin yıllardır öğrenmek istediğiniz bir hobiye başlamak sizi yeniden doğmuş gibi hissettirebilir. Belki yeni yerler keşfetmek için dil öğrenmek istiyorsunuz ya da uzun zamandır keman çalmayı arzu ediyorsunuz. Hedefiniz tamamen size kalmış fakat yeni deneyimlere açık olmanın mutlulukla bir ilgisi olduğunu söylemeliyiz.

Egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin

Mutluluğumuz aslında psikolojik ve fiziksel süreçlerin bir birleşimi gibidir. Sağlıklı bir kemik yapısı, sağlıklı hormonlar ve dahası mutluluğumuzun fiziksel yönüne işaret etmektedir. Aynı zamanda psikolojimiz üzerinde de olumlu etki göstermektedir. Sağlıklı beslenme gibi egzersizin de mutluluk hormonları üzerinde çeşitli faydalara sahip olduğu bilinmektedir.

Planlı yaşayın

Planlı yaşamaktan kasıt sizin için en doğru ve uygulanabilir düzeni kurmaktır. Ancak tamamen plansız şekilde yaşanan bir hayat karmaşık ve içinden çıkılamaz bir hale gelebilmektedir.

Eğer gün içinde hiçbir şeye yetişemediğinizi düşünüyorsanız ve bu karmaşa sizi mutsuz ediyorsa bir plan yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Sevdiğiniz insanlarla zaman geçirin

Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek şüphesiz ki en kestirme mutluluk formüllerinden biridir. Bazen onların sevincine eşlik etmek bazen de yardımcı olabileceğiniz bir konuda yanında olduğunuzu hissettirmek size iyi gelecektir.

Vakit geçirdiğiniz insanların sizin olumlu potansiyelinizi destekleyecek kişiler olması önemlidir. Mutlu olmak için sevdiklerinize vakit ayırmayı ve kaliteli zaman geçirmeyi listeye dahil edebilirsiniz.

Online terapi alın

Daha mutlu olmak için yapılması gerekenler aslında hem kolay hem de etkili önerilere dayanır. Ama bazen yaşadığımız zorlukları tek başımıza atlatma noktasında desteğe ihtiyaç duyabiliriz.

Mutlu olmak için ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. Bu noktada terapi desteğine başvurabilirsiniz. Online olarak terapi yardımı alabilirsiniz.

Mutsuzluk, çoğu zaman dışarıdan kaynaklı etkenlere bağlı olarak gelişmektedir. Ancak mutluluk tamamen içimizde gelişen ve kendi çabamızla ilerletebileceğimiz bir kavramdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir