Cilt lekelerini tedavi etmek gerçekten mümkün mü?

Ciltteki lekelere farklı faktörler sebep oluyor

Dermatolojik hastalıklar arasında en sık gözlenen problemlerden biri olan ciltteki lekeler ağırlıklı olarak yüz bölgesinde oluşuyor. Leke aynı zamanda kozmetik ve psikososyal sorun oluşturuyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Yetkin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bu sorunun tedavi yöntemini anlattı:

Leke, deriye rengini veren melanin pigmentinin artışından kaynaklanır. Genellikle leke, melanin üreten melanosit sayı ve fonksiyonlarındaki artışın bir sonucudur. Bunun yanısıra, derinin kalınlığı,damar yapısı ve eksojen pigmentlerin varlığı da lekelenmede etkilidir. Lekeler genellikle yüze yerleşir ve kişinin yaşam kalitesini de etkiler. Güneş ışınları, kozmetik ürünler, hormonlar ve genetik yapı, lekeye neden olan faktörler olarak öne çıkmaktadır.

Lekelerin tedavisi nasıl yapılıyor?

Leke için farklı tedavi seçenekleri mevcut. Tedavilerde en etkili yöntemlerin başında cilt tonunu eşitlemek ve cilt parlaklığını artırmak için kullanılan Cosmelan-Dermamelan enzim peeling geliyor. Bu tedavi melazma da dahil en inatçı  lekelerde güvenli ve etkili bir şekilde  kullanılan kimyasal bir peeling yöntemidir. Bu peelingin etki  mekanizması melanin üreten tirozinaz adı verilen enzim sistemini bloke eder ve deriyi soyarak leke görünümünü ortadan kaldırır.

Tedavi sonrası devam kremleri kullanın!

Dermatolojik muayene ile lekenin tipi ve derinliği belirlenmektedir. Sonra cilt üzerindeki yağ tabakası temizlenmektedir.  Temiz cilde peeling ürünü maske seklinde göz çevresi ve dudakları açık bırakacak şekilde uygulanmaktadır. Maske ciltte lekenin yoğunluğuna ve cilt tipine göre 8 ile 12 saat bekletilmektedir. Uygulama yapılan kişi evde maske bekleme süresi bitince, maskeyi ılık su ile yıkayarak cildini maskeden arındırmaktadır. Ardından cildi besleyen ve yapılandıran kremler sürülmektedir. Uygulamadan sonra özel  devam kremleri 3-6 ay kullanılmaktadır.

Güneş ışınlarından korunmak gerekiyor

Tedavi sırasında ve sonrasında güneş koruyucu kremler ile güneşten mutlaka korunmak gerekiyor. İlk haftada hafif soyulmalar olabilmekte, bu dönemde yapılandırıcı kremler kullanılmaktadır. Güneş kremi yaz kış devam edilmelidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir