COVID-19’da belirti göstermeyen taşıyıcılar risk altında

COVID-19’dan korunmada bitkisel özütler ön plana çıkıyor

İtalya’da Kovid-19 pozitif vakaları üzerine gerçekleştirilen ve geçtiğimiz hafta klinik çalışma sonuçları açıklanan yeni bir araştırma, hastalıktan korunmada yeni bir yöntemi ortaya çıkardı. İtalyan bilim insanları COVID-19’a karşı yeni bir pastil formu açıkladı. Yüzde 91 oranında virüsü yok edici etkisi klinik çalışmada ispatlanan pastil; nar kabuğu özütü içeriyor.

İtalyan araştırmacı Prof. Dr. Ezio Bombardelli, yaptığı açıklamada, “Virüsün ilk kuluçka merkezinin tükürük ve boğaz hattı olduğunu söyleyebiliriz. Bu hat üzerinden gerçekleştirilecek bir müdahale ile virüs yayılmadan önünü kesmek mümkün. Nar kabuğu özütü içeren pastil üçüncü günde virüsü yüzde 91 oranında öldürüyor” ifadelerini kullandı.

Gençler de dikkatli olmalı

Prof Dr Murat Hakan Terekeci

COVID-19 virüsü, hastalığa yakalananların yanı sıra belirti göstermeyen taşıyıcılar için de büyük tehlike oluşturuyor. İç Hastalıkları Uzmanı ve Fitoterapist Prof. Dr. Murat Hakan Terekeci, koronavirüs belirtisi olmayan pozitif kişilerde; artan beyin kanaması ve inme gibi riskler konusunda uyarıda bulundu. Gençler dahil kimsenin rehavete kapılmaması gerektiğini vurgulayan Terekeci, belirtisiz koronavirüs durumlarına karşı antiviral etkili bitkisel özütleri önerdi.

Terekeci, yeni normalleşme sürecinde tehlikenin halen devam ettiğini, özellikle asemptomatik kişilerin dikkatli olmaları gerektiğini söyledi: “Bu bireyler, sadece beslenme ve hayat şekillerini değiştirmekle kalmamalı, aynı zamanda fitoterapide öne çıkan bitkisel özütleri de kullanmalı. Nar kabuğu, zerdeçal, zencefilin yanı sıra, kekik ve laden gibi bitkilerin içerisindeki aktif özütlerin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini klinik olarak biliyoruz. Bitkilerden tedavi edici ve koruyucu faydayı almak için; besin olarak tüketmek yerine, bu bitkisel özütlerin standardize edilmiş aktif içeriklerini içeren ürünleri almak gerekir.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir