Derine yerleşmiş tümörler daha detaylı görüntüleniyor

Tümörün içine kadar gidilebiliyor

Standart endoskopide mide ya da bağırsağın sadece iç yüzeyi görülebilirken, endoskopik ultrasonografi EUS ile daha derinlerin görüntülenmesi sağlanıyor. EUS’un ucunda bulunan  ultrason probu sayesinde sindirim kanalından iç organların ultrasonu yapılıyor. Bu işlem sırasında aynı anda biyopsi de alınabiliyor. Biyopsi riskli bir işlem olsa da endosonografi ile bu risk azalabilir.

Uz. Dr. Gökhan Aksakal

Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Aksakal endoskopik ultrasonografi EUS hakkında bilgi verdi:

EUS ile pankreasta bulunan kitlelere ve midedeki submukozal tümörlere ulaşılabilmektedir. Mide ve yemek borusunda nedeni belirsiz bir kabarıklık şeklinde görülen fakat içinde ne olduğu bilinmeyen lezyonlarda EUS’tan faydalanılır. Özellikle sindirim kanalı tümörlerinde EUS ile tümörün ne kadar derine yayıldığı anlaşılabilir.

Nüks olup olmadığı anlaşılabilir

Örneğin mide duvarında veya yemek borusundaki lezyonun hangi tabakada yer aldığı EUS ile görülebilmektedir. Bu sayede lezyonun cerrahi veya endoskopik yöntemle çıkarılıp çıkarılmayacağı, yani tedavi yöntemi belirlenir. Cerrahiden sonraki süreçte de nüks olup olmadığı EUS ile kontrol edilir. Tedaviye cevabı değerlendirmede BT ve MR’ın yanında bir de endosonografi ile daha detaylı değerlendirme yapılır.

Eğer tümör çok derin tabakalarda yer alıyorsa, endoskopik olarak çıkarmak yerine cerrahi tercih edilir. Bunun için tomografi ve MR ile lokal evrelendirme yapılabilir. Ancak endosonografinin ucundaki probun verdiği yüksek frekanslı dalgalar sayesinde daha detaylı görüntü almak mümkündür.

Hasta için endoskopi işleminden bir farkı yok

EUS’ta normal endoskopi ile yapılan işlemlerin aynısı gerçekleştirilir. Hastanın aç kalması yeterlidir. Yaklaşık 30 dakika süren işlem sırasında hasta uyutulur. Bazı hastalarda EUS esnasında görülen bir lezyondan biyopsi alınması gerekirse işlem biraz daha uzun sürebilir. EUS’tan önce kan sulandırıcı ilaçların bir süre önce kesilmesi gerekebilir. EUS ile biyopsi alınmasının çok büyük avantajları vardır. Tomografi ve endoskopi ile girilemeyen bölgelere ultrasonun rehberliğinde girilerek biyopsi alınır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir