Doğru multivitamini seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

NASA testlerini geçen tek multivitamin

GSK Tüketici Sağlığı Pazarlama Direktörü Gülden Duykan’ın ev sahipliğinde, Ece Vahapoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen özel buluşmada; Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, ‘sağlıklı bir yaşamda vitaminlerin önemi’ne ilişkin önemli bilgiler verdi.

Prof. Müftüoğlu sağlıklı bir yaşam için multivitaminlerin zamanında ve yerinde kullanılması gerektiğini belirtti. Doğru multivitamini seçerken nelere dikkat etmeliyiz konusunda akıllardaki soru işaretlerini giderdi.

IPSOS ile gerçekleştirilen global Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Alışkanlıkları Araştırma’sına göre; son 2 yılda takviye edici gıdaların kullanım oranı yüzde 71 oranında arttı. Her 5 kişiden 3’ü bu dönemde takviye edici gıda kullanmaya başladı. Gülden Duykan, tüketicilerin, ihtiyaçlarını belirlemek ve kendilerine uygun ürünleri seçebilmek için uzman tavsiyelerine daha fazla önem vermeye başladıklarını söyledi.

Duykan şöyle devam etti: “Centrum’un formülünün arkasında bilim insanlarından doktorlara, eczacılardan diyetisyenlere kadar farklı ihtiyaçlara yönelik araştırmalar mevcut. Centrum’un arkasındaki bilim, 1950’lerde genç bilim insanı Dr. Leon Ellenbogen’in New York’da kanser hastalarında beslenme desteği kullanımı üzerine çalışmasıyla başladı. Sonrasında vitaminlere ilgisinin artmasıyla;  insan metabolizması üzerindeki etkilerine odaklandı. Ve araştırmaları sonucu Centrum multivitamin fikri doğdu.

1970’lerin başında sağlıklı yaşamın desteği olacak eksiksiz multivitamin ve multimineral takviyesi geliştirmeye karar verdi. İlk Centrum multivitamin, 1978’de tüketicilerle buluştu.

İçerisindeki vitamin ve mineraller, enerji, sinir ve bağışıklık sistemi üzerindeki pozitif etkisinin yanı sıra; cilt, kas ve kemik sağlığına da destek veriyor. Ayrıca holistik beslenme bakış açısı ile iyi yaşam serüveninde bedensel ve mental sağlığına önem verenlere multidestek sağlıyor.

2011 yılında NASA, multivitaminlerin uzaydaki stabilitesini ölçümledi ve astronotların kullanıp kullanamayacağını test etti. Uzun ve detaylı araştırmalar sonucunda Centrum’un uzayda bile stabilitesini koruyan; astronotların kullanabildiği tek multivitamin markası olduğu ortaya çıktı.

Bilinçsiz kullanmak zarar verebilir

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bilinçsiz vitamin kullanımın vücutta sorunlar yaratabileceğini söyledi. Müftüoğlu; “Çoklu gıda takviyeleri olarak bilinen multivitaminler özel formülasyonlu destek birleşimlerinden oluşan kapsül ya da tabletlerdir. Doktorunuz gerek görürse, hangi vitamine ihtiyaç duyduğunuzu bazı kan testleri ile ölçmek isteyebilir. Kişisel kararınızla yüksek dozda monovitamin kullanmayın. Bilinçsiz ve yüksek dozda monovitamin; mineral ve antioksidan takviyelerinin birlikte kullanılmasının fayda yerine zarar da verebileceğini unutmamak gerekir.

Eğer genelde daha güçlü, enerjik ve dirençli biri olmayı düşünüyorsanız doktorunuz ya da eczacınıza danışarak; siz de güvenilir bir multivitamin takviyesinden yararlanabilirsiniz. Özellikle okul çağındaki çocuklar ve gençler ile 50 yaş ve üzeri kişiler; multivitamin takviyelerinden de yararlanabilirler” açıklamasını yaptı.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir