Dolgu ile ameliyatsız burun estetiği yapmak mümkün

Kimler için tavsiye ediliyor?

Estetik uygulamalar söz konusu olduğunda cerrahinin dışında da bazı alternatifler sunulabilir. Özellikle son yıllarda daha fazla tercih edilen ‘ıslak rinoplasti’ yani burun dolgusu da bunlardan biri.

Doç. Dr. Uğur Anıl Bingöl

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Plastik, Rekonstrüktif, Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Anıl Bingöl, özellikle hafif kemerli ve burun ucu düşük kişilerin için bu işlemin uygun olduğunu belirtti.

Cerrahi rinoplasti ile karşılaştırıldığında artılarının yanında eksileri de olabilen bir işlem. Ameliyattan korkanlar için bir seçenek haline geldi. Burun dolgusunda yıllardır güvenliği ve etkinliği kanıtlanmış olan hyaluronik asit kullanılmaktadır” diye konuştu.

16-18 yaşından itibaren herkese uygulanabilir. Tedaviye hasta oturur ya da yatar konumdayken, başlanır. Burun alkollü bir solüsyonla temizlendikten sonra buz veya anestezik kremler tatbik edilir. Eğer dolgu lokal anestezik içeriyorsa bunlara da gerek kalmaz. Bu işlem cerrahi sonrası da uygulanabilir, revizyon gereken durumlarda revizyon ameliyatını erteleyebilir ya da tamamen gereksiz hale getirebilir.

Anında sonuç elde edilebiliyor

Yaklaşık olarak 3-4 saat süren rinoplasti işleminin aksine bu işlem sadece 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Bununla birlikte sonuçların işlemin tamamlanmasıyla birlikte görülmesi ve iyileşme süresini de kısa. Dolgu işlemi uygulanan kişi hemen evine ya da işine dönebiliyor.”

Cerrahi rinoplasti işleminin aksine bu işlem geçici ve yaklaşık 12-18 ay arasında değişen bir süre kalıyor. Bu süre özellikle kullanılan dolgu materyalinin tipine ve hastaya göre değişkenlik gösterir. Bazı hastalar da iki yıldan sonra bile tekrarlama ihtiyacı duymayabilir.

Sihirli kelime ‘uygun hasta’

Şiddetli eğriliği veya kırık bir burnun onarılması veya daha rahat nefes almayı hedefleyen hastalar için bu işlem uygun değil. Ayrıca gözlük takan hastalara da tavsiye edilmiyor. 2-3 hafta süre ile ağır gözlük ve güneş gözlüğü takmamak gerekiyor. Hasta ciddi asimetrilerin bu yöntemle düzeltilemeyeceğinin farkında olmalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir