Günlük rutinde yaptığımız birçok alışkanlık göze zarar veriyor

Göz sağlığını korumak için 10 ipucu

Genel sağlığımız söz konusu olduğunda hassasiyetle yaklaşıp dikkatli davransak da göz sağlığını atlayabiliyoruz. Oysaki sağlıklı bir bedenin sağlıklı gözlere ihtiyacı var.

Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, güçlü ve sağlıklı gözler için günlük hayatta dikkat etmemiz gereken 10 temel uygulamayı sizler için sıraladı.

Op. Dr. Kemal Yıldırım

1-Doktora gidin

Birçok göz rahatsızlığı sinsi ilerler ve doktorun derinlemesine analiziyle açığa çıkar. Üstelik düzenli doktor kontrolü, kalıcı görme kayıplarına yol açabilecek göz hastalıklarının erken tanısına ve sistemik birçok hastalığın önceden tespit edilmesine olanak verir. Unutmayın, en tehlikeli hastalıkların ilk belirtileri gözde açığa çıkar. Her yıl bir kez göz muayenenizi yaptırın.

2-Hiçbir belirtiyi görmezden gelmeyin

Bu yüzden, kızarıklık/kaşıntı gibi durumlarla karşılaştığımızda öncelikle soğuk su pansumanı yapmalı ve suni gözyaşı takviyesiyle gözün ihtiyaç duyduğu nemi sağlamalıyız.  Buna rağmen belirtiler geçmiyor ve artıyorsa (yanma, batma, aşırı çapaklanma, ışık huzmeleri vb.) ihmal etmeden doktorunuza başvurun.

3-Sağlıklı beslenin

Havuç, havuç suyu, mango, portakal suyu, kavun, lahana, ıspanak ve balığı soframızdan eksik etmemeli ve günlük beslenme rutininin bir parçası haline getirmeliyiz. Ayrıca sağlıklı beslenerek kilonuzu vücut endeksinize göre dengeli tutmalısınız. Çünkü fazla kilo birçok göz rahatsızlığına davetiye çıkarıyor. Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) ve katarakt bu hastalıklardan sadece birkaçı…

4-Besin takviyesi alın

Sağlıklı beslenmenin yanında alacağımız besin takviyeleri hem göz sağlığınız hem de mevcut hastalıkların ilerlemesinin yavaşlaması için büyük bir öneme sahip. A vitamini gece körlüğünü önlerken maküler dejenerasyonu ve katarakt oluşumuna karşı güçlü bir bariyer oluşturuyor. Yanma/kızarıklık, kornea ve ışık hassasiyeti gibi problemlerden, besinlerden ve gıda takviyelerinden alacağınız B12 ile kaçınabilirsiniz. Buna ek olarak E vitamini retinayı korurken C vitamini diyabetik retinopatiye karşı güçlü bir savunma oluşturuyor.

5-Mutlaka güneş gözlüğü kullanın

Sertifikalı güneş gözlükleri sizi güneşin zararlı ultraviyole ve kızılötesi ışınlarından korurken gözleriniz için bir kalkan görevi görür. Bu sebeple gözlük seçerken ekstra dikkatli olmalı ve modaya göre değil gözünüze göre seçim yapmalısınız. Özellikle de gözlüklerin EN 1836 standardına uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.

6-Bilgisayar kullanımına sınırlama getirin

Bilgisayar ekranına bakmak herhangi bir kırma kusuruna sebep olamaz, daha açık bir ifada ile gözü bozmaz ancak ‘computer vision syndrome’ dediğimiz, daha çok göz bulguları ile uyumlu birtakım belirtilere sebep olur. Bilgisayar kullanımı sırasında kişilerin göz kırpma reflekslerinin azaldığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu da günün ilerleyen saatlerinde gözlerde kızarıklık, sulanma, görmede bulanıklık ve yorgunluk hissine neden olabilmektedir. Kısacası; bilgisayar kullanımı doğrudan bir göz problemine yol açmasa da dolaylı yollarla gözlere ciddi zararlar verebiliyor.

7-Periyodik olarak molalar verin

Eğer yoğun bir iş temposuna sahipseniz ve uzun saatler bilgisayar başında çalışmak zorundaysanız, mutlaka belirli aralıklarla molalar verin. Bu aralıkları her saat başı olarak belirleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken uzun saatlerdir odaklandığınız bilgisayar ekranından uzaklaşarak ofiste uzak bir noktaya veya pencereden dışarı bakmak.

8-Sigara içmeyin

Eğer sigara içiyorsanız bir an önce bırakın. Zira sigaranın gözünüzün üzerindeki etkileri saymakla bitmiyor. Sigara yaşa bağlı sarı nokta dejenerasyonun en önemli sebebi. Aynı zamanda katarakt oluşumunu hızlandırıyor ve gözlerinizi kurutuyor. Damar sertliği yaptığı için göz damarlarında tıkanıklığa yol açıyor.

9-Numaralı gözlükler kullanın

Çok yaygın bir yanlıştan söz etmemiz gerek. O da numaralı gözlüklerin, gözde tembelliğe ve göz bozulmalarına sebep olduğu yanılgısı. Birçok göz ve görme rahatsızlığı, yaş ilerledikçe artar. Yani numaralı gözlük kullanmak gözlerimizi bozmaz aksine gözlerin daha etkin işlev görmesini sağlar.

10-Ailenizdeki göz rahatsızlıklarının geçmişini araştırın

Yakınlarınızın sahip olduğu hastalıklar size birçok ipucu verir. Ailedeki göz hastalıklarını gözden geçirerek bazı hastalıklara karşı daha fazla risk altında olup olmadığınıza karar verebilir ve önlem alabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir