Düğün hazırlığı yapan çiftlere özel estetik uygulamalar

Gelin ve damat ne istiyor?

Evlilik için hazırlık yapan çiftler artık sadece düğün ve evin ihtiyaçları değil aynı zamanda kişisel bakım için de çaba sarf ediyor.  Gelin adaylarının düğün gecesi daha parlak, canlı ve güzel bir cilde kavuşması, yüz hatlarının belirginleşmesi; damat adaylarının ise dinlenmiş ve biçimli bir yüz şekline sahip olabilmesi için çeşitli seçenekler var.

Dr. Murat Gürel

Özel MCAN Polikliniği’nden Dr. Murat Gürel, gelin ve damat adayları için önerilerde bulundu.

6 ay önce yaptırılabilecekler

Kleopatra Aşısı: En son cilt gençleştirme yöntemlerinden biri olan TB 500 Kleopatra Aşısı sayesinde daha genç bir görünüme kavuşmak mümkün. Kısa tedavi süresi ve sosyal yaşama hızlı dönüş sağlayan uygulama, cildi besliyor. Kleopatra aşısı, içinde yaşlanma karşıtı ve cilt dokusunu besleyici birçok etken madde bulunan ile yüksek miktarda peptid bulunduruyor.

Saç ekiminde: Saç ekimi, donör alandan ekim alanına yapılan bir transfer işlemidir. Saç ekimi uygulanacak kişi için her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de, başarılı ve doğal bir görünüm için dikkat edilmesi gereken birçok detay var. Günümüzde en çok kullanılan saç ekimi yöntemi ise FUE Bu yöntem mikro ölçekte yapılan bir uygulama. Yalnızca saç köklerinin alımında kullanılan mikro bıçaklar ile gerçekleştirilir. Önceki yöntemlere göre hem daha kansız ve acısız hem de herhangi bir ize sebep olmuyor. Operasyon genellikle 6-8 saat arası sürmektedir. Bu süre ekilecek bölge büyüklüğü ve greft sayısına bağlı olarak değişebilir. Toplamda 3 gün gerekmektedir.

Burun estetiği:  Yüzde ilk olarak göze çarpan burun olduğundan buradaki bir problem de operasyonla düzeltilebiliyor. Operasyon sonrası burnun tam şeklini alması altı ayı bulduğundan, uygulamanın mutlaka düğünden altı ay önce yapılması gerekiyor.

Kepçe kulak operasyonu: Genellikle gelin adayları tarafından tercih edilen saç modeli olan topuz, yüz hatlarının ön plana çıkmasını sağlıyor. Ancak kepçe kulak şikayeti olan gelin adayları topuz yaptırmaktan kaçınabiliyor. Kulak arkasına kesiyle yapılan bir operasyonla, kepçe kulak sorunu ortadan kaldırılabiliyor. Kesi, kulağın arkasında kaldığından belli olmuyor. Ameliyattan 2 gün sonra sargılar açılarak 4 gün saç bandı takılıyor. Yaklaşık 5-6 gün sonra sokağa çıkılabiliyor.

3-4 ay önce uygulanması gereken işlemler

Göz altı ışık dolgusu: Göz altı morluğu, torbalanması ve çukurluğundan şikayet eden kadın ve erkeklere önerilmektedir. Yorgun ve hasta görüntüyü canlı ve genç bir ifadeye dönüştürmek için tercih edilmektedir. Göz altında görülen renklenmenin nedeni, çok ince bir cilt yapısına sahip olunmasıdır. Göz altı morarmasın sebebi ise yaşın ilerlemesi ile göz yaşı oluğu bölgesinde derinin altında çok az veya hiç yağ kalmamasıdır. Ayrıca burada çok sayıda küçük kan ve lenf damarları vardır. Hylaruronik asit, göz altına daha aydınlık ve ışıltılı bir görünüm verir. Göz altı ışık tedavisi olarak bilinen işlem, çok ince iğneler ile derinin altına enjekte edilir. Yaklaşık 15 dakika süren bu işlemin etkisi 8-12 ay boyunca sürmektedir. Yanak ve göz altı arasındaki oluklar, çöküklükler, morluklar ve göz kapağındaki torbalanmalar da tedavi edilebilir.

Kilit askı-iple yüz gerdirme: Bu yöntemle daha sıkı bir cilde ulaşmak mümkün. Yaklaşık 45 dakikalık bir işlem olan iple yüz gerdirme (D lift) ile ameliyata gerek duyulmadan gençleşme sağlanabilmektedir. D Lift,  insan dokusuna uyumlu olan, özel üretilen iplerin ince bir iğne yardımı ile cilt altına yerleştirilmesi işlemdir. Lokal anestezi ile uygulanır.

Botoks ile terleme tedavisi: El, ayak, baş terlemesinden şikayeti olan gelin-damat adayları için iyi bir alternatif. Bu bölgeler sinir uçlarının birbirine çok yakın olması sebebiyle koltuk altından daha hassastır ve anestezi önerilir. Tedavi sonrası hafif kızarıklık ve şişlikler oluşabilir ama kişi günlük rutinine hemen döner. İlk etkileri 2 gün sonra görülmeye başlar ve aşırı terleme yaklaşık 1-2 hafta sonra belirgin bir şekilde azalır. Etkisini 8-9 ay sürdüren botoks ile aşırı terleme tedavisi arzu edildiği kadar tekrarlanabilir.

Düğün öncesinde yapılabilecek uygulamalar

Botoks: İstenmeyen mimiklerin engellenmesinde tercih edilir. Botoks ve dolgu uygulamalarının düğünden en az 1-2 ay öncesinden yapılması gerekir.  Botoks uygulamalarıyla yüz, dinlenmiş ve aydınlık bir ifade kazanır. Etkisi 6 ay sürebilir.

Dolgu: Yüzde hacim kazanılması gereken bölgelere yapılabilir, böylece yüz daha genç görünür. Yanak ve elmacık kemikleri yeterli dolgunlukta olmadığında, çene ucu küçük veya geride olduğunda,  düğünden bir ay önce yapılabilir.

Cilt tedavileri:  Cilt ve cilt altı dokusu, 20’li yaşlardan itibaren yaşlanmaya başlar. Düğün öncesi daha canlı, daha gergin, doğal ve parlak bir cilt yapısına sahip olmak için akne-leke tedavisi, kumlu peeling, nem bakımları ve Oksijen Terapi’den oluşan kürler var.

Saç bakımı: Gür, parlak ve sağlıklı saçlar için kısa sürede sonuç verebilecek farklı tedavi seçenekleri var. Saç mezoterapisi ile adaylar düğün gününe hazırlanabilir. Bu yöntemde saç dokusunun 2-3 mm altına inerek, ince uçlu iğneler vasıtasıyla bölgenin beslenmesi sağlanabilir. Vitamin, antioksidan ve hastaya özel farklı bileşimler içeren sıvı enjekte edilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir