Ev kazalarına karşı alacağınız önlemlerle kendinizi koruyun

Özellikle yaşlılar risk altında!

Ev kazaları, trafik kazalarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Ev kazaları en çok yaşlıları ve çocukları tehdit ediyor. En sık düşmeler yaşanıyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Turhan Özler;  bu düşmelerin daha çok, kaygan zemin veya yüksekten düşme şeklinde olduğunu söyledi. Özler, “Yaşlılarda belirli bir yaştan sonra göz problemleri oluşmaya başlıyor. Dolayısıyla yaşlılarımız yerde bulunan herhangi bir eşyaya takılarak düşebiliyor. Bu nedenle özellikle yaşlıların olduğu evlerin dağınık olmamasına çok dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca zeminde kaygan materyallerin olmaması, kaymaya yol açan halılıların kaldırılması, riskleri azaltmak azaltabilir. Yaşlılar için terlikler risk yaratabilir. Spor ayakkabı, babet ya da ayakkabı benzeri terlikler düşmeyi önleyecektir” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Turhan Özler, şu tavsiyelerde bulundu:

Yataktan aniden kalkılmamalı

Özellikle yaşlılar gece tuvalete sık kalktıkları için yeterli ışığın olmaması durumunda karanlıkta düşebiliyor. Uyandıklarında yataktan hemen kalkmamaları uyarısında bulunun. Tansiyonlarını toparlamak ve baş dönmesi yaşamamak için bir dakika kadar yatakta oturmalarını gerekiyor.

Banyoda alınması gereken önlemler

Kaymayan banyo halısı kullanmak, küvetin tabanına yine kaymayı önleyen bir paspas yerleştirmek, banyo küveti ya da klozetin yakınına sağlam bir tutunma demiri koymak yapılabileceklerden bazıları…

Yaşlılarda kalça kırıklarına dikkat

Özellikle ileri yaşlardaki kalça kemiği kırıkları hayatı tehdit edebilmektedir. Kalça kemiğindeki kırıklar mutlaka ciddiye alınmalıdır. Düşen kişi bacaklarını oynattığında ağrı varsa, bacak boyları eşit edilse, bacak dışarı doğru duruyorsa; geç kalmadan hekime başvurulmalıdır.

Ameliyat gerektiren kırıklarda ilk 24-48 saat önemli

Ameliyat öncesi uzun süre bekleyen hastalarda yaşam kaybı riski artıyor. Kırık kaynaması için kırığı tutucu implantlar veya kaynama potansiyeli düşük kırıklarda kalça protezi ameliyatları yapılıyor. Bu sayede hastalar ameliyattan sonraki gün yürüyebiliyor. Zaten yaşlı hastalarda amaç onları bir an önce ayağa kaldırabilmektir. Modern teknikler sayesinde bu ameliyatlarda başarı oranı çok çok yüksek. O nedenle ameliyattan korkmamak gerekiyor.

Egzersiz yaparak riski azaltın

Yaşlı bireyler, pandemi dönemindeki kısıtlamalar nedeniyle ve haklı olarak kendilerini koruma arzusuyla evde kalıyor. Ancak bu durum onları hareketsizleştiriyor.  Günlük basit egzersizler, eklem ve kemiklerin esneklik ve kuvvetine olumlu katkı sağlayacaktır.  Aynı zamanda dengeyi de güçlendireceğini için bu sayede de düşme riski de azalacaktır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir