Kasık fıtığında zamanında ameliyat olmazsa organ hasarı gelişebilir

Teşhis için kasık kanalının durumunu anlamak önemli

Fıtık, bebeklerde de görülebilen ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık. Fıtık, küçük bir cerrahi kesi veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Çocuk aynı gün ya da ertesi gün evine dönebilmektedir.

Kasık fıtığı ve su fıtığı zamanında doğan bebeklerde yüzde 1-3 oranında; prematüre bebeklerde ise 3 kat daha fazla görülmektedir. Medical Park Gebze Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tural Abdullayev; “Sağ testisin daha geç inmesi nedeniyle, kasık fıtığı sağ tarafta daha sıktır. Hastalıkta yüzde 10 oranında ailesel geçiş söz konusudur” dedi.

Kasık kanalı; karın boşluğu ile kasık bölgesini birleştiren ve normal şartlarda her 2 ucu kapalı olması gereken bir kanaldır. Erkeklerde bu kanal içerisinden testisleri besleyen damarlar ve sperm kanalı geçer. Kadınlarda ise rahimi belli bir konumda sabit tutmaya sağlayan uterusun round ligamenti geçer. Bebekler anne karnındayken kasık kanalının her 2 ucu da bu yapıların geçmesine izin vermesi için açıktır.

Bu yapılar kasık kanalından geçtikten sonra her 2 uç kapanmaktadır. Ve karın boşluğu ile olan ilişki kesilmektedir. Eğer bu yapılar kasık kanalından geçtikten sonra kanalın uçları kapanmaz; buraya karın içinden bir organ (sıklıkla bağırsaklar) girerse kasık fıtığı gelişir. Bağırsaklar arasında bulunan periton sıvısı (bağırsak arasında normalde var olan sıvı) geçerse de su fıtığı oluşmaktadır.

Bebeklerde iki tür su fıtığı görülebilir

Su fıtığı, karın boşluğu ile ilişkisi olup olmamasına göre ikiye ayrılıyor. Eğer periton sıvısı kasık kanalına geçtikten sonra karın boşluğu ile ilişki yaratan uç sonradan kapanırsa veya iç halkanın kapanmasının ardından testisin iç katmanlarından salgılanan sıvı burada birikerek su fıtığı oluşturursa buna ‘karın boşluğu ile ilişkili olmayan form’ denir. Bu tip su fıtıkları çocukların çoğunda ameliyata gerek kalmadan 2 yaşına kadar kendiliğinden iyileşmektedirler.  

Kendiliğinden iyileşmezse 1 yaşına kadar ameliyat yapılmalı

Karın boşluğu ile ilişki yaratan uç kapanmayıp; sürekli devam ederse buna da karın boşluğu ile ilişkili form deniyor. Çocuğun hareketleri, kaka yapması, ağlaması ile birlikte sıvılar torbaya doğru akıp torbadaki şişkinliği artırmakta; uzanmakla ve uykuyla birlikte ise sıvılar karın boşluğuna doğru akıp torbadaki şişkinliği azaltmaktadır. Torbadaki şişkinliğin artıp azalması ameliyat kararı vermede en değerli bulgudur. Bu tip hidrosel kendiliğinden iyileşmediğinden sıklıkla 1 yaşına doğru ameliyat edilmelidir. Ameliyat sırasında içi su ile dolu fıtık kesesi çıkarılmalı, karın boşluğu ile olan bağlantı kapatılmalıdır.

Halk arasında ‘bağırsak fıtığı’ da denen kasık fıtığında ise kasık kanalı iç deliği, karın içi organların kanala girmesine izin verecek kadar geniş olabilmektedir. Kanala giren organlar sıkışarak kangren gelişebileceğinden veya sıkışma sonucu testisler ya da yumurtalıklar hasar görebileceğinden teşhis konulur konulmaz ameliyat gerekmektedir. Aksi takdirde bir organ hasarı kaçınılmazdır. Kasık fıtığındaki şişlik, bölgede sınırlı kalabilmekte veya torbalara kadar uzanabilmektedir. Bu ise fıtık kesesinin büyüklüğü ile ilişkili bir durumdur.

Vaktinde doğan bebeklerin hastanede kalması gerekli değil

Hem kasık hem de su fıtığında tedaviler kasık bölgesinden küçük bir cerrahi kesi veya laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Sadece erken doğan bebeklerin 1 gece hastanede kalması ve yakın takip edilmesi gerekmektedir. Zamanında doğan bebeklerin ve çocukların hastanede kalmasına gerek yoktur.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir