Felç nedeniyle saatte 120 milyon beyin hücresi kaybedilebilir

Hipertansiyon inme riskini 4 kat artırıyor

Beyin damalarının tıkanması ya da kanamasıyla oluşan inme ve bunun sonucu ortaya çıkan felç, erişkin yaştaki en büyük engellilik nedeni. Kardiyovasküler hastalıklar ve kanserden sonra üçüncü ölüm sebebi olan felci tanımak, kişinin hayatını kurtarırken sakatlık derecesini de düşüyor. Zaman kaybında ise her dakikada iki milyon, bir saat içinde ise 120 milyon beyin hücresini kaybedebiliyor.

Romatem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, “İlk 4.5 saat altın değerinde. Bu süre içerisinde hastaneye başvurulduğu takdirde hastaya damar yolundan pıhtı eritici ilaçlar verilirken beyindeki hasar azalabilir. Dünyada her 3 dakikada biri bu sorunu yaşarken risk faktörlerinin azaltılması ile yüzde 80 oranında önlenebilir” dedi.

Beyin yüksek performansta çalışan bir organ olduğu için fazla miktarda oksijene ihtiyaç duymaktadır. Öyle ki, kandaki tüm oksijenin yüzde 20’sini tek başına kullanır. Bu yüzden beyne giden kan akışının kesintiye uğraması kesintinin süresine de bağlı olmak üzere az ya da çok kalıcı ya da geçici hasar oluşturur.

 Önlenebilir bir durum

Dünyada her yıl 15 milyon insan felç geçirirken, 6 milyondan fazla insan da bu yüzden hayatını kaybediyor. İnmenin belirtileri, tutulan beyin bölgesine ve hasarın derecesine göre değişir. Beynin ön bölgesini tutmuşsa kişilik değişiklikleri görülürken arka kısmını tutmuşsa görme problemleri oluşur. Ancak en sık görülen beynin orta kısımlarının tutulduğu ve vücudun bir tarafında kuvvet kaybı ile ortaya çıkan tablodur. Konuşmada bozulma, kol ve bacakta kuvvet kaybı ya da uyuşma, görme, yutkunma problemleri hatta baş dönmesi gibi bulgular aksi ispat edilene inme kabul edilmelidir. Bu bulgular gelip geçici olabildiği gibi bazen 10-15 dakika hatta 24 saat bile sürer. Bu tabloya, geçici iskemik atak denir. Geçici iskemik atakların yaklaşık yüzde 10’unda ilk hafta içerisinde kalıcı inme gelişir. Bu yüzden bu bulguları hisseden bir kişinin hemen tıbbi yardım alması gerekiyor.

İnme bir damar hastalığıdır. Tüm damar hastalıklarında geçerli olan risk faktörleri inme için de geçerlidir. Bunların başında kontrolsüz hipertansiyon gelmektedir. Hipertansiyon inme riskinizi dört katına varan değerlerde artırabilir. Bunun yanında sigara içmek, kontrolsüz şeker hastalığı, hiperlipidemi, obezite, sedanter yaşam ve az sıvı alımı da inme riskini artırır. İnme ileri yaş grubu hastalığıdır. Genellikle 60 yaş üstünde görülür. Ancak kalp kapağı problemi, kalp ritim bozukluğu ve kan pıhtılaşma sorunu olan gençlerde de görülebilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir