Fitoterapi ürünleri ile COVID 19’a karşı direncinizi artırabilirsiniz

Karaciğer yağlanması için devedikeni özütü 

COVID 19 salgınıyla birlikte değişen yaşam şartları vücudumuzun çalışma dengesini de değiştirdi. Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Bağışıklığınızı güçlendirmek, sindirim sistemi sağlığınızı korumak ve karaciğer yağlanmasına karşı bitkisel tıbbi ürünlerden (fitoterapi) destek alın” tavsiyesinde bulundu.

Kabızlık şikayetine Triphala
Son dönemde evde hareketsiz kalınması sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Sindirim sorunlarında zerdeçal ve zencefil gibi sindirim enzimleri üzerinde etkili ürünlerin kullanılması yararlı olacaktır. Bağırsak fonksiyonları ile ilgili olarak kabızlık şikayetlerinde ‘Geleneksel Hint Tedavi Sisteminin’ üç meyve karışımı olan Triphala ve krampların giderilmesi için rezene içeren ürünlerden faydalanabilirsiniz. İshal için uygun probiyotiklerin kullanılması yararlı olacaktır. Probiyotikler bağışıklık sisteminin desteklenmesi bakımından da yararlıdır.

Gerek koruyucu ve gerekse tedavi amacıyla uygulanan kimyasal ajanların metabolize olduğu karaciğer üzerinde yol açabileceği olası hasarların önlenmesi amacıyla da destek alınabilir. Devedikeni tohum ekstresi, enginar ekstresi, karahindiba gibi bitkileri içeren fitoterapi ürünleri fayda sağlar.

Şekersiz pastillerle korunmaya devam edin
COVID 19 bir solunum sistemi virüsü olması nedeniyle vücuda ağız ve burundan girişinin engellenmesi gerekiyor. Mikroorganizmaların şekeri kullanarak ağız boşluğunda biyofilm oluşturması ve üzerine yapışarak çoğaldığı biliniyor. Bu bakımdan pastillerin mutlaka şekersiz olması ve Arap zamkı ile yapılması gerekiyor ki, ağzın içinde o faydalı özütler kalsın. Burada kullanabileceğimiz faydalı özütler; nar, zencefil, zerdeçal, laden ve mürverdir. Bu özütler virüsün gelişip yayılmasını önleyebilir.

Seylan tarçını ile gargara yapın
Ağız hijyeninin korunması amacıyla polifenolik içerikli ve mikroplar üzerinde etkili uçucu yağlar bakımından zengin bitki çayları ile gargara yapılması yararlıdır. Polifenolik içerik bakımından en zengin kaynak yeşil çaydır. Bitkilerde sineol (Adaçayı, biberiye), öjenol (karanfil tomurcuğu, Seylan tarçını) gibi uçucu bileşenlerin virüs ve bakteriler üzerinde etkili olduğu bilimsel araştırmalar ile ortaya konmuştur. Ancak bu bitkiler ile hazırlanacak bitki çayları içildiğinde ağızda yeterince kalamayarak mideye gidecektir. Dolayısıyla ağız boşluğunda etkinliğini sağlamak için yoğun şekilde ve şekersiz olarak demlenmesi, gargara olarak kullanılması gerekir.

Gargara çayı nasıl yapılır?
Ufak bir demlik içerisine 2-3 poşet yeşil çay, 2 poşet adaçayı konulup üzerine taze kaynatılmış ve 80 dereceye getirilmiş su ilave edilerek kapağı kapatılır. Ilıyınca bir miktarı ağza alınıp gargara yapılır. Ağızda mümkün olduğu kadar fazla süre tutulur. Etkinliğini koruması için en az yarım saat hiçbir şey tüketmemek gerekir. Demlikte kalan kısım gün içerisinde kullanabilirsiniz.

Fitoterapi ürünü nedir?

COVID 19’a karşı henüz etkin tedavi seçeneklerinin bulunmaması nedeniyle koruyucu önlemler son derece önemlidir. Bu nedenle fitoterapi ürünleri bağışıklık sisteminin desteklenmesi, enfeksiyon, virüs ve bakterilere bağlı enfeksiyon gelişimi risklerine karşı koruyuculuk sağlar. Nar kabuğu ekstraktında bulunan punicalagin etken maddesinin bu virüsler üzerinde öldürücü etkisi olduğunu gösteren birçok çalışma var.

Fitoterapi ürünleri, bitkilerin zengin içeriğinden sağlığın korunması ve bazı şikâyetlerin hafifletilmesi ya da tedavisinde yararlanılmak üzere hazırlanan tablet, kapsül, şurup, pastil, damla, ilaç şekilleridir. Çağdaş üretim koşullarına uyularak hazırlanan fitoterapötik ürünlerin en önemli avantajları şu şekilde sıralanabilir; standart ekstreler ile istenilen doz ayarı yapılabilir, daha yüksek oranda etkili içeriğin istenilen miktarda verilmesi sağlanabilir, standart ekstrelerle her uygulamada istenilen kan seviyesine erişilebilinir. Bu suretle etkin bir tedavi cevabı sağlanabilir.

 

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir