Fizik tedavi ve rehabilitasyon programları engelleri azaltıyor

Amaç kişinin bağımsızlığını en üst düzeye çıkarmak

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i yani bir milyardan fazla insan bir tür engele sahipken, Türkiye’de bu oran yüzde 12 oranında. Bu kişilerin hayata katılımları noktasında ise fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçleri büyük rol oynuyor.

Romatem Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Küçükçakır, “Bir engelle yaşarken aktif kalmak kalbinizi güçlendirmenize, güçlü kaslar ve kemikler oluşturmanıza, koordinasyonu geliştirmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardım eder. Ailenin ve psikologların da katılımı ile gerçekleştirilecek yoğun bir rehabilitasyon süreci mucize diye adlandırdığımız birçok olayın yaşanmasını sağlıyor.  Önemli olan bireylerin ‘Yapamam’, ‘Olmuyor’ gibi olumsuz ifadelerden uzak durup istekli olması” dedi.

Ailesi için de zorlu bir süreç

Teknolojinin gelişmesinin de büyük avantaj sağladığını belirten Dr. Küçükçakır sözlerine şöyle devam etti: “Robotik cihazlar ile hastalar tedavi sürecinde daha etkin rol oynayabiliyor. Engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmektedir. En büyük hedefimiz engelli bireylerin maksimal bağımsızlık seviyesine ulaşmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda rehabilitasyon süresince fizik tedavi ve rehabilitasyon hekiminin kontrolünde fizyoterapistlerin uyguladığı egzersiz programları, ergoterapi uygulamaları, su içi egzersiz ve  robotik rehabilitasyon programları, fizik tedavi modaliteleri kişilerin bağımsızlığı konusunda büyük önem taşıyor.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir