Genital bölgelerde ortaya çıkan siğiller kanser habercisi mi?

Rahim kanseri ile ilişkisi var mı?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen genital siğiller cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıkların nedenleri arasında yer almaktadır. HPV’nin neden olduğu genital siğillerden korunma tedbirleri arasında en önemlisi HPV aşılarıdır.

Genital siğillere dair akıllara takılan soruları; Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef cevapladı.

Siğil nedir?

Genital siğiller, dış genital bölgede, vajinada,  peniste ve anüs etrafında oluşan küçük kabartı şeklinde, cilt renginde, kırmızı veya kahverengi olabilen lezyonlardır.

Siğil neden oluşur?  

Siğiller, Human papilloma Virus’un (HPV) neden olduğu enfeksiyonlardır. HPV’nin 100’den fazla tipi olup, 6 ve 11 numaralı tipleri genital siğillerle ilişkilidir. HPV’nin 6 ve 11 tipi rahim ağzı kanseri için düşük riskli tiplerdir.  Bu tiplerin rahim ağzı kanseri ile ilişkisi yoktur.

HPV nasıl bulaşır?

HPV enfeksiyonu genellikle cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Tenden temas ile geçen HPV nadiren de olsa ıslak havlu, el teması, iç çamaşırı, epilasyon aletleri ile bulaşabilmektedir.

Siğil belirtileri nelerdir?

Siğiller genital bölge ya da anüs etrafında, cilt renginde düzgün yüzeyli, yassı ya da ciltten kabarık karnabahar benzeri görünümde ortaya çıkarlar. Genellikle şikayete yol açmazlar. Bazen kaşıntı, yanma ve hassasiyete neden olurlar.

Siğil tanısı nasıl konur?

Siğillerin tanısı muayenede tipik lezyonların görülmesi ile konulmaktadır. Kesin olmayan durumlarda biyopsi almak ve patolojik olarak incelemek gerekmektedir.

Siğiller nasıl tedavi edilmektedir?

Siğillerin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Siğilleri tedavi etmek HPV enfeksiyonunu tedavi etmek anlamına gelmediğinden tedaviden birkaç hafta ya da ay içinde siğiller tekrarlayabilir. HPV ‘nin vücuttan temizlenmesi ise kendi bağışıklık sistemimiz tarafından çoğunlukla 2 yıl içerisinde olur.

Siğiller için en ideal tedavi yöntemi; miktarına, yerine, gebelik olup olmamasına ve tedavi eden hekimin tercihlerine göre değişir. İlaçla tedavi yöntemleri mevcuttur. Siğil üzerine uygulanan haftada bir ya da birkaç kez uygulanan krem ya da sıvılara siğiller kaybolana kadar devam edilir. Cerrahi olarak ise siğilin çıkarılması ve yerinin dikilmesi, yakma, dondurma gibi işlemler yapılabilmektedir.

Siğillerden korunabilir miyiz?

HPV enfeksiyonu yaygın görülen ve genellikle belirti vermeyen bir durum olduğundan dolayı, korunma önem taşımaktadır. Prezervatif kullanımı, bütün virüsün enfekte ettiği bölgeleri kaplayamayacağından tam koruyucu olmamaktadır. HPV virüsüne karşı geliştirilen aşılardan bazıları siğillere neden olan HPV tip 6 ve 11’i de kapsamaktadır.  Bu aşıların uzun dönem sonuçlarına göre genital siğillere karşı koruyuculukları oldukça yüksektir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir