Hamilelikte seyahat etmek için en uygun zaman dilimi nedir?

Yaz hamilelerinin merak ettiği sorular

Hamileler için seyahat planı ilk etapta kulağa riskli gelse de; uzmanlar alınacak önlemlerle gebelerin rahatlıkla seyahat edebileceğini belirtiyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Perinatalog Doç. Dr. Mustafa Behram; yaz tatili sürecince hamilelerin merak ettiği soruları yanıtladı.

En uygun seyahat planı ne zaman olmalıdır?

Hamilelik sürecinde seyahat planı için en uygun zaman, 14-28’inci haftalar arasıdır. Bu haftalarda gebeliğin ilk aylarına göre daha enerjik hissedilmektedir. Mide bulantıları hafiflemiştir. Eğer gebelik takibinde bir risk yok ise rahatlıkla seyahat etmek mümkündür.

Hamileliği hangi döneminde seyahat edilmemeli?

28’inci haftadan sonra hareket kısıtlılığı başladığı için seyahat etmek biraz daha zorlaşır. Tabii ki bunların yanı sıra erken doğum riski, çoklu gebelik, doğum sancısı var ise seyahat önerilmez. Bu yüzden seyahat planlaması mutlaka doktor takibi ile yapılması gerekir.

 Yolculuk öncesi hazırlık gerekir mi?

Seyahat planlaması öncesinde mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi ve seyahat süreci ile ilgili bilgi verilmesi önemlidir. Yolculuk öncesinde her ihtimale karşı tüm ilaçların yanınızda olması gerekir. Ayrıca yolculukta beslenme düzeni korunmalı, uyku düzeni bozulmamalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk hava koşullarından korunmak gerekmektedir.

Hareket ihmal edilmemeli

Özellikle uzun süreli yolculuklar kan dolaşımını etkilemektedir, bundan dolayı hareket etmeye önem verin. Bacaklarda ve ayaklarda şişmeyi önlemek için 2 saatte bir mola vererek, kısa yürüyüşlerin yapılması gerekir. Uçak yolculuklarında ise saatte bir 15 dakikalık bir yürüyüş yeterlidir. Seyahatlerde bol sıvı tüketimi de ihmal edilmemelidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir