Her 5 kişiden biri kanser ama kanserlerin 3’te 2’si önlenebilir

En yüksek farkındalık meme kanserinde

Dünyada her 5 kişiden 1’i hayatı boyunca kansere yakalanıyor. Her 8 erkekten 1’i ve her 11 kadından 1’i bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de en sık görülen türleri ise kadınlarda meme, tiroit, bağırsak; erkeklerde ise akciğer, prostat ve kolorektal.

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı ve Onkolojik Bilimler Koordinatörü Prof. Dr. Necdet Üskent; 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında kanser riskini azaltacak 11 öneri paylaştı:

Amerikan Kanser Derneği’nin hazırladığı tahmin raporuna göre; ABD’de 2022 yılında toplam 1.9 milyon yeni vaka öngörülmektedir.  Dünyada bir yılda 19.3 milyon yeni vaka ve 16.4 milyon ölüm bildirilmekte. 2040 yılına kadar vakalarda öngörülen artışın yüzde 47 olması beklenmektedir. Buna göre; dünya genelinde yaklaşık 29.5 milyon yeni vakanın görüleceği tahmin edilmektedir.

Pembe Top Sahada projesi gibi güçlü çalışmaların da etkisiyle, meme kanserinde farkındalık arttı ama yine de rakamlar yüksek. Geçtiğimiz yıl meme kanseri ilk defa diğer türleri geride bırakarak; tüm dünyada en sık görülen kanser oldu. Son 20 yıldır ilk sırada akciğer kanseri vardı.

Çevresel faktörlere bağlı kanserlerin 3’te 2’sini önlemek elimizde

Haftada 5 gün sadece 30’ar dakika yürüyerek özellikle kolon ve meme kanseri riski, yüzde 30-40 oranında azaltılabilmektedir. İdeal şartlar sağlanabildiğinde çevresel faktörlere bağlı kanserlerin 3’te 2’sini önlemek mümkün. Kanser tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör ise erken tanı. Yılda en az bir kez check-up yaptırmak sadece kanserin değil, birçok hastalığın erkenden belirlenmesini sağlamaktadır.

Kanser vakaları artıyor ancak tedavideki yeni gelişmeler sayesinde ölüm oranları ise düşüyor. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün verilerine göre son 30 yılda kansere bağlı ölüm rakamları, farkındalığın artması ve tedavideki gelişmeler nedeniyle yüzde 31 oranında azaldı. 2000’li yılların başında Avrupa’da yüzde 10.1 olan kansere bağlı ölüm oranlarının 2030’larda yüzde 5’lere gerileyeceği tahmin ediliyor.

Tanıda yapay zeka teknolojisi

Patoloji bilimindeki gelişmeler ve yeni tanı yöntemleri sayesinde, kanser alt tipinden, tedavisinde hangi ilaçların kullanılacağına kadar pek çok önemli bilginin 24 saat içinde belirleniyor. Bilimsel bir çalışmaya göre; kanser hücresini, henüz saptanamayacak en küçük boyutundayken, görsel kalıpları tanımaya dayalı tahminler yapan bir yazılımla yüzde 92.4 doğrulukla tespit etmek mümkün olacak. İmmünoterapi, kemoterapide akıllı ilaçlar, akıllı biyopsiler, robotik cerrahi, kanser aşıları, kişiye özel aşı tedavileri ve hedefe yönelik radyoterapi uygulamaları da fark yaratıyor.

Kanser riskini azaltacak 11 öneri

  • Sağlıklı kiloda kalın.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Sağlıklı beslenin.
  • İşlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durun.
  • Kırmızı ve işlenmiş et tüketiminizi sınırlandırın.
  • Şekerli ya da tatlandırıcılı içecek tüketiminizi sınırlandırın.
  • Daima doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
  • Tütün ürünleri kullanmayın.
  • Güneşte çok uzun süre kalmayın.
  • Düzenli uyuyun.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir