Her derde deva çörek otunu mutfağınızdan eksik etmeyin 

Çörek otu yağının faydaları neler?

Bağışıklık sistemini güçlendirmede ve birçok hastalığın tedavisinde etkili olan çörek otunun önemine değinen Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Doğanın sunduğu mucizelerden biri olan bu bitkinin iltihap giderici etkisi, vücudun hastalıklara karşı en önemli savunma mekanizması olan makrofaj, hücrelerinin sayılarını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanserle savaşta en güçlü besinlerden biri olan çörek otu, diyabete ve insülin direncine karşı savaşır ve bu sayede vücuttaki kronik iltihabı giderir. Aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olur” şeklinde konuştu.

Dr. Ümit Aktaş

‘Çörek otuna kıymet verin, zira o ölüm dışında her derde devadır’ Hadis-i Şerif’ini hatırlatan Aktaş, “Mutfağınızdan çörek otunu eksik etmeyin, onun mucizesinden faydalanın. Ancak nasıl tüketeceğiniz önemli” sözleriyle uyarıda bulundu.

Timokinon maddesi güçlü bir antioksidan

Çörek otunu, poğaçaların ve tuzlu kurabiyelerin üzerinde tüketmek yerine, tohumlarını tavanda dövüp yağını çıkararak ve bu yağı salatalara ya da yoğurdun içine karıştırarak tüketmenin daha etkili olduğunu söyleyen Dr. Aktaş, “Yağından elde edilen timokinon maddesinin karaciğer, pankreas, meme, mide, kolon ve beyin kanserlerini önlemede, hastalığın seyrini yavaşlatmada etkili olduğunu gösteren araştırmalar bulunuyor. Bu araştırmalar, timokinon maddesinin güçlü antioksidan ve anti-kanser özellikleri ile agresif kanserin yayılma hızını yavaşlattığını da gösteriyor” dedi.

Hem diyabetten korunun hem de sağlıklı kilo verin

Yağının diyabeti önleme ve tedavi etmede son derece önemli bir işlevi olduğunu vurgulayan Dr. Ümit Aktaş, şöyle devam etti: “Aynı zamanda kilo vermeyi destekleyen etkili bir bitkisel çözümdür. Diyabet tedavisinde zeytinyağı ekstresi ile birlikte kullandığım takviyelerden biri de çörek otu yağıdır. Yapılan araştırmalar, pankreatik beta-hücrelerinin iyileşmesinde etkili olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda kan şekerini de dengeleyen, açlık ataklarını kontrol altına alan özelliğiyle zayıflamak isteyenlerin en önemli yardımcısı olarak karşımıza çıkıyor. İçindeki bileşenler, hem zayıflamada hem de diyabette iyileştirici etkiye sahip. Doğanın sunduğu bu mucizevi siyah tohumun yağından faydalanmayı ihmal etmeyin.”

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir