Bu yaz cildimi koruyan 5 markanın 5 ürünü ile sizleri tanıştırmak istiyorum!

Neler kullandım, nasıl korundum?

Pek çoğunuz için yaz tatili hala devam ediyor olabilir ama benimki bitti:( İstanbul’da günübirlik havuz keyfi devam etsem de, Ege gibisi yok!

Bu yaz da hem güneşin zararlı ışınlarından korunmak hem de bronzlaşmak için çok çaba sarf ettim. Eskiden bol bol güneşlenirdim ancak son 3 yıldır sıcağa dayanamıyorum… Durum benimle mi ilgili, yoksa küresel ısınmanın sonucu mu bilemiyorum. Şemsiye, gözlük ve şapkaların altına sığınarak geçti bu yaz da… Ancak tüm bu önlemlere rağmen ‘yanmaya’ devam ediyorsunuz!

Kumdan, camdan, deniz ve havuzdan yansıyan ışınlardan tamamen korunmak mümkün değil. Bu duruma hassas bir cildim olduğu gerçeğini de eklersek; bir çanta dolusu güneş kremi, losyonu, spreyi, öncesi ve sonrası ürün de benimle geldi:) Bu arada tatil hazırlığı konusunda topu tamamen bana atan eşim ve oğlum için de farklı seçenekler ekledim bavula…

1-Avene

13 yaşındaki oğlumun atopik dermatit ile yakın ilişkisi nedeniyle marka, uzun yıllardır ailemizin bir parçası… Ben de hassas bir cilde sahip olduğum için Efe doğmadan önce de ürünlerini kullanıyordum. Cilt bakımından güneş ürünlerine, vücut bakımından termal suyuna hemen her ürünü denedim ve hepsinden de memnun kaldım. Güneş ürünleri 15 yıldır tatilimizin değişmez parçası.

Güneş ürünleri içinde en sevdiklerim:

 • Spray 50+ Enfant
 • Réflexe Solaire
 • Solaire Anti-age Tinted SPF50+
 • Stick Solaire SPF 50+

2-Mesoestetic

Son 5 yıldır tanışıyoruz ama ‘ilk görüşte aşk’ diyebiliriz:) Markanın her cilt tipine uygun güneş koruyucu ürünü var. Benim kullandığım, Melan 130 Pigment Control. Yüz için tercih ettiğim bu ürün; UVA ve UVB’den koruyan fiziksel ve kimyasal filtrelerin özel kombinasyonundan oluşuyor. En çok korktuğumuz cilt lekeleri riskini azaltıyor. Ayrıca kızılötesi radyasyona (IR) ve görünür ışığa (HEV) karşı koruma sağlıyor.

3-Institute Esthederm

En sevdiğim markalar listesinde ilk 5 sırada! Güneş ürünlerine geçmeden önce cilt bakım ürünlerini de güvenle kullanıyorum demek zorundayım:)

Bu yaz;

 • Bronz Repair Sunkissed 50
 • Un Soir en Ete Parfum
 • Cellular Water Mist

kullandım.

Bronz Repair Sunkissed 50’yi seçmemdeki en büyük etken, bronzluk sağlarken erken yaşlanmaya karşı koruyucu etki göstermesiydi. Krem ince bir yapıda ve rahatsızlık hissi vermiyor. Çok hoş bir kokusu var. Renkli olduğu için makyaja gerek duymadan, sürüp sürüp  çıktımJ Un Soir en Ete Parfum, günün her anında hem ferahlamak hem de narenciye bahçesinde hissetmek için iyi bir seçim! Cellular Water Mist ise diğer ürünlerin etkisini artırırken, serbest radikallere karşı savaşıyor. Plaj çantasında her daim bulunmalı bence.

3-Hawaian Tropic

Top 5 listemde yer alan Hawaian Tropic ile üniversite yıllarımdan beri tanışıyoruz. O zamanlar marka Türkiye’de yoktu. Ben de yurt dışında olduğum için ürünlere ulaşabildim. Türkiye’ye gelince de çok sevinmiştim. Yazın en çok korktuğum şeylerden ikisi; fazla yanıp acı dolu günler geçirmek ve soyulmak! Markanın hiçbir ürünü buna yol açmıyor. İlk günler krem formunu kullanıyorum, tabii ki yüksek faktörlü.

Özellikle beyaz tenliler, ilk günden güneşin altında kıpkırmızı olur. Hawaian Tropic’in en iyi özelliği, cildi kızartmadan yakması. Ten renginiz hemen değişiyor ama kırmızı olmuyor… 3 gün yüksek koruyucu krem kullandıktan sonra, tatilin geri kalanında yağ formunu tercih ediyorum. 2-3 günde istediğiniz o güzel bronzluğa kavuşuyorsunuz!

 • Hawaiian Tropic Vücut Koruyucu Güneş Losyonu 30 SPF
 • Coconut Bronzlaştırıcı Yağ
 • Güneş Sonrası Jel Aloe Vera Ferahlatıcı 

5-Sinoz

Sinoz diğer markalara nispeten, daha yeni marka ve yüzde 100 yerli. Açıkçası ilk zamanlar markaya biraz mesafeliydim. ‘Geleneklerine bağlı bir ürün kullanıcısı’ olarak yeni bir marka ile tanışma fikri kafamda yoktu. Ama markayı tanıdıkça ve yavaş yavaş ürünleri denedikçe, fikrim değişti. Hatta önyargılı davrandığım için kendime kızdım:) Ama artık çok iyi anlaşıyoruz. Özellikle severek kullandığım iki ürün şöyle;

 • Leke Karşıtı Güneş Koruyucu Krem SPF 50+
 • Vücut Peelingi-Aloe Vera

Peeling bir güneş ürünü değil ama tatil sonrası peeling kullanarak ölü derilerden arınmak gerekiyor!
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir