Yazın oluşan cilt hasarını azaltmak için hangi tedaviler yapılmalı?

Güneşten korunmak yeteli olmayabilir!

Güneşin sıcak, turuncu enerjisi, denizin serin maviliği ve doğanın ılık yeşilliği tüm bedenimize ve ruhumuza iyi gelir. Bu nedendir ki yaz aylarında kendimizi deniz güneş ve doğanın kollarına bırakmak isteriz. Bu kadar olumlu yönlerinin yanında gerektiği gibi korunmazsak yaz mevsiminin saçımızdan tırnağımıza kadar zarar verme ihtimali de önemli bir gerçek.

Medikal Estetik Hekim Dr. Ayşegül Girgin

Medikal Estetik Hekim Dr. Ayşegül Girgin, cildi yaz hasarlarından arındırmanın ve sonbahara hazırlamanın yollarını anlattı:

Yazın oluşan zararı en aza indirmek için yapılması gereken tedavilere şöyle bir göz atalım:

Yüz boyun ve dekolte güneşten en çok etkilenen yerlerimizin başında gelmekteyken; ellerimizi de unutmamamız gerekir. Güneşin etkisiyle cildimizde kuruma, lekelenme ve kırışıklıklarda artma gibi problemlerde ilk sırada yer alan tedavi kimyasal peelinglerdir.

Kliniğimizde Işıltı peelingi olarak adlandırdığımız bu uygulamada meyve asitleri ile kontrollü bir soyulma ile yıpranan cildi ortadan kaldırarak ciltte derin bir temizlik sağlarken; içeriğindeki vitaminler antioksidanlar sayesinde cildin canlı taze hücreler üreterek yenilenmesini sağlamaktadır.

Mezolifting uygulaması

Tedaviye eklenecek olan mezolifting (yüz ve dekolteye yapılan mezoterapi); içeriğindeki somon DNA, C vitamini ve hyaluronik asit ile lekelerin azaltılmasını ve cildin nemlendirilmesini sağlar. Peeling ve mezolifting 4-6 seans uygulama gerektirir. Genç hücrelerden laboratuvar ortamında üretilerek saflaştırılmış exosomal kök hücre ekstreleri ile yapılan tedaviler; 2-4 seans sürmektedir. Cilt ve cilt altı dokusunda fibroblast adlı hücrelerimizden kollajen üretimini sağlayarak cildi nemlendiren, canlandıran ve kalınlaştırarak dayanıklılığını arttıran kolajen aşısı tedavisinde ise tek seans yeterli olmaktadır.

Saç mezoterapisi

Sık yıkanmaktan, deniz ve güneşten yıpranan saçlarımız için saç mezoterapisi, PRP, otolog mikrogreft tedavi ve exosomal kök hücre tedavisi tercij edilmektedir. İçeriğindeki vitamin, mineral, peptitler ve büyüme faktörleri; saçımızı ve saçlı derimizi besler. Dökülmesini azaltırken uzamasını hızlandırır. Telleri canlandırıp kalınlaştırarak parlatır. Saç mezoterapisinde tedavi ihtiyacı 4-12 seansken; PRP 3-5 seans yeterli olmaktadır.

Mikrogreft tedavisi

Saçımız çok inceldi zayıfladı ve dökülmesi arttıysa;  tercihimiz saçlı derinizden elde ettiğimiz otolog mikrogreft tedavi veya exosomal kök hücre tedavisidir. Tüm bu uygulamalar cilt yenileme ve canlandırma esasına dayanmaktadır. Tamamı muayenehane şartlarında, anestezi gerektirmeyen ve15-20 dakika süren uygulamalardır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir