İdrarınız böbrek sağlığınız hakkında pek çok şey söyleyebilir!

Köpüklü idrar neyin habercisi?

Gün içinde vücudunuzun verdiği bazı tepkiler böbrek sağlığınız hakkında çok fazla şey söylüyor! WEBMD’de yer alan habere göre, bunları şöyle sıralayabiliriz:

Sürekli yorgun hissetmek: Böbrekleriniz düzgün çalışmadığında, vücudunuzda toksinler birikmektedir. Yorgunluk, bu durumun ilk belirtilerindendir. Kendinizi bitkin, zayıf hissedebilir veya konsantre olmakta zorluk çekebilirsiniz.

Kötü uyku: Araştırmalar, uyku apnesi ile kronik böbrek hastalığı arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Kas krampları: Kramplar, kötü böbrek fonksiyonunun bir işaretidir. Böbrekleriniz iyi çalışmıyorsa sodyum, kalsiyum, potasyum veya diğer elektrolitlerin seviyelerinde dengesizlik vardır.

İştahsızlık: Böbrek hastalığı mide bulantısına veya kusmaya neden olabilmektedir. Bu da yiyeceklere olan ilginizi azaltabilir.

Kötü ağız kokusu: Böbrekleriniz atıkları filtreleyemediğinde, üremiye neden olabilmektedir. Bu da ağzınızın kötü kokmasına yol açmaktadır.

Köpüklü, kahverengi veya kanlı idrar: Köpüklü idrar, albumin adlı fazla proteinin bir işaretidir. Kahverengi idrar, böbrek fonksiyonlarının bozulduğunu gösterebilmektedir. İdrarınızda kan olması ise böbrek taşları, tümörler veya enfeksiyonlardan da kaynaklanabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir