Evde birlikte yaşadığınız zararlı kimyasalları tanıyor musunuz?

İnsan yapımı kimyasallar hangileri?

Araştırmalara göre dünyada ‘85 bin insan yapımı zararlı kimyasal’ var. Ve bunların sadece yüzde 1’i güvenlik açısından incelenmiş durumda. Zararlı kimyasal deyince pek çoğumuzun aklına fabrika bacalarından çıkan dumanlar, egzoz ya da temizlik malzemeleri geliyor… Ancak evimizde bunlardan daha zararlıları ile yaşıyoruz!

İşte bunlardan bazıları ve nerede bulundukları…

BPA olarak da bilinen Polikarbonat: Plastikler ve plastik ürünlerdeki reçinelerin yapımında kullanılan bir kimyasal. Gıda saklama kapları veya konserve yiyeceklerde kullanılan kutularda bulunuyor. Erken ergenlik, obezite, kanser ve kalp hastalığı ile ilişkilendiriliyor!

Fitalatlar: Plastik ürünleri daha esnek hale getiren kimyasallar. Gıda ambalajlarında, oyuncaklarda, kozmetiklerde, parfümlerde ve hatta tıbbi cihazlarda bulunabilirler.

PFAs: Endüstriyel uygulamalarda kullanılan kimyasal gruplar. Yapışmaz tava kaplamaları ve yangın söndürme köpüğünde yer alıyor.

Fitoöstrojenler: Bitkilerde doğal olarak bulunan ve hormon benzeri aktiviteye sahip kimyasallar. Soya sütü veya tofu gibi tükettiğiniz ürünlerinde bulunmaktadır.

Triklosan: Sıvı sabunlar ve vücut yıkama ürünleri gibi kişisel bakım ürünlerinde yer alır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir