Yaz tehlikelerinden çocuğunuzu korumanın etkili yolları!

Sağlıklı bir yaz tatili için altın öneriler

Sınavlar ve okul döneminin yerini tatile bıraktığı yaz mevsiminde açık havada geçirilen süre ve aktiviteler artarken, bazı yaz tehlikeleri ise çocukları gözetliyor!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, “Güneş ışınlarına maruziyet, böcek/sinek ısırıkları, yüksek hava sıcaklığına bağlı enfeksiyonlar ve vücut reaksiyonları, su ile ilişkili kazalar yaygın görülmekte.

Böcek sokmaları

En sık rastlanan böcek sokması, sivrisinek ısırıkları. Bu durumda şişlik ortasında kabarık bir nokta vardır. Arı sokmalarında ise deride küçük bir delik oluşur. İğne deride kalmışsa çıkarılması gerekir. Alerjik reaksiyon, şok ya da nefes almada zorluk varsa çocuk hemen acil servise ulaştırılmalıdır. Kızarıklık ve şişlik yerinde günler içinde enfeksiyon gelişirse de mutlaka doktora başvurulması gerekir. Böceklerin dikkatini çeken parlak renkli kıyafetler ve parfümlerden kaçınmak önemli. İki  aydan küçük bebeklerde kimyasal böcek kovucuları kullanmayın. Kıyafetlere sinek kovucu losyonun günde iki kez sürün. Cibinlik de fayda sağlayabilir.

Güneş yanığı

Vücutta hassasiyet, kabarcık ve soyulma şeklinde görülebiliyor. Derinin, güneşin ultraviyole ışınlarına maruziyeti sonucu oluşan iltihaplanmaya karşı en iyi tedavi yöntemi, baştan önlem almak.  Yaygın bir güneş yanığı alanı varsa; deri ısı düzenleme yeteneğini kaybederek güneş çarpması denilen durumla da beraber olabilmektedir. Bol sıvı almak, cildin hava ile temasını devam ettirmek ve ıslak müslin bezlerle rahatlatmak işe yarayabilir. Güneş çarpması durumunda özellikle başağrısı, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerde baş ve boyun bölgesine soğuk uygulama yapmak gerekir. Baş ağrısının devam etmesi ve bilinç bulanıklığı, kafa karışıklığı, yanık bölgesinde kabarcıklar ve ateşin devam etmesi durumunda acilen doktora başvurulmalıdır.

Şapka ve güneşten koruyucu kıyafet ile çocuğun yaşına uygun güneş koruyucu krem kullanın. Özellikle güneş ışınlarının yoğun geldiği 11:00-16:00 saatleri arasında doğrudan güneşe çıkmayın.

Kesik ve sıyrıklar

Küçük kesik ve sıyrıklar yaz tatilinde hemen her çocukta görülebiliyor. Bunları evde tedavi edebilirsiniz. Akan suyun altında bol sabunla en az 10 dakika yıkayın. Kesik derinse ve kanama fazlaysa dikiş gerekebilir. Kan kaybına bağlı şok gelişebilir. İltihaplanma riski olduğu için bu kesiklerin temizlendikten sonra tampon uygulanarak günlük pansumanı yapılmalıdır. Yara kirli bir yüzey nedeni ile oluştuysa tetanoz aşısı ve antibiyotik gerekmektedir.

İshal

Özellikle yaz sıcaklarında besin hijyeni sağlamak zor. Dışarıdan, güvenilir olmayan yerlerden alınan enfekte gıdalar bu enfeksiyonların vücuda girmesine neden olur. Ellerin sık yıkanması, hijyenik olmayan yerlerden gıda tüketmek koruyucu önlemlerdir. Yoğun ve beslenmeye engel olacak düzeyde kusma ve ishal tehlikeli olabilmektedir. Halsizlik ve bu bulgular varlığında çocuğu acil servise götürün.

İsilik

İsilik; ter bezlerinin yoğun olduğu boyun, omuz, dirsek, kasık ve diz arkası gibi kat yerlerinde, sönük kırmızı lekeler halinde ortaya çıkıyor. Önlemek için bebeğinizi hava sıcaklığına uygun giydirin.

Sıcak havalarda bebeğinizi her gün duru su ile yıkayın. Çamaşırlar için kullanılan kimyasal temizleyici ve yumuşatıcılardan uzak durun.  İsilik bebeğin serin tutulması ile genellikle kendiliğinden geriler. Gerileme olmazsa hastaneye başvurun.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir