İnme sonrası hızlı iyileşme erken fizik tedavi ile mümkün 

İnme sırasında zaman çok önemlidir

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl dünyada 15 milyon kişi inme geçiriyor. Türkiye’de ise her sene 250 bin yeni inme vakası görülmektedir. İnme sonrası felçle yaşayan 2 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor.

İnme gerçekleştiği anda acil müdahale edilmesi hayat kurtarıcı olabiliyor. İnmenin erken tedavisi hastaların yaşama şansını artırırken, fonksiyon bozukluklarının önüne geçmeyi sağlayabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar, 29 Ekim Dünya İnme Günü kapsamında inme ve fizik tedavi ile rehabilitasyon hakkında bilgi verdi:

İnme, beyin kanaması veya beyin damar tıkanıklığı nedeniyle beyne giden kan akışının engellenmesidir. Oksijensiz kalan beyin hücreleri birkaç dakikanın ardından ölmeye başlamaktadır. İnmenin hızlıca fark edilmesi, hastanın sağlık kuruluşuna erkenden ulaştırılması ve ilk yardım; hastanın hayatta kalma şansını artırır. İnme sırasında gelişen fonksiyonel bozuklukları da azaltmaktadır. İnmede erken müdahale ve ilk yardım, daha fazla beyin dokusunun hasar görmesini engellemektedir.

Hareketsiz yaşam ve obezite inme riskini artırıyor

İnme nedenlerinin ana sebebi damarlardaki problemlerdir. Damarların daralması ve tıkanması inme tablosunu oluşturmaktadır. Bu sebeple özellikle kalp ve damar sağlığına dikkat edilmelidir. İnmeye neden olan faktörler arasında; obezite, hareketsiz yaşam, diyabet, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı, yüksek kolesterol seviyesi, atrial fibrasyon, arteriovenöz malformasyon (AVM), kalp ve damar hastalıkları, geçici iskemik atak (gia), damar yapısı anomalileri bulunmaktadır.

İnme tanısı konduğu anda tedavisi başlar

Tedaviyi etkileyeceği için inme tipi hemen belirlenmelidir. Sonraki aşamada bu inmenin kalple veya diğer damarlarla ilişkisi olup olmadığı, sebep olabilecek diğer hastalıklarla ilişkisi gibi durumlar araştırılmaktadır. İlk tıbbi girişimler ve tedavilerin ardından genel durumu stabil hale gelen hasta, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi tarafından değerlendirilmektedir. Eğer hastada fonksiyon kaybı meydana geldi ise inme tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci başlamaktadır.

İnme sonrasında kısmi ya da tam felç gelişebilir

Çevreyi algılama ve dikkat etme konusunda daha çok sağ beyin görev alır. Ayrıca sağ beyin duygularla ilişkilidir. Konuşma ve dil insanların %90’ ında sol beyinin ilgilendiği fonksiyonlardır. Sol beyin mantık ile ilişkili bir lobtur. Sol tarafın felcinde dolayısı ile hastada anlama ve konuşma bozukluğu da daha sık görülmektedir. İnme sonrasında hastalarda kısmi ya da tam felç gelişebilir. Kısmi felç halk arasında hafif seyirli felç anlamında kullanılsa da tıbbi anlamda bir vücut yarısında el – kol ve bacakları etkileyen hafif ya da ağır seyirli felç olarak bilinmektedir. Sağ taraf felci geçiren hastalar ve sol taraf felci geçiren hastalar aynı ölçüde fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtiyacı duymaktadır.

Kaybedilen fonksiyonlar geri kazanılabiliyor

İnme sonucu gelişen felç nedeniyle kol ve bacak hareketleri, gövde hareketleri ve kaba motor beceriler etkilenmektedir Bu durum felçli hastanın yürüyüşünü de etkilemektedir. Genellikle vücudun bir tarafında görülen hareket bozuklukları, denge sorunlarına neden olmaktadır.

Felçli hasta erken dönemde yürüyemez ve yatağa bağımlı halde kalabilmektedir. Erken dönemde başlayan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile inme hastalarının pek çoğu için iyileşmektedir. Beynin kendini yeniden organize edebilme özelliği (plastisite) sayesinde, hasta zamanla çeşitli fonksiyonlarını geri kazanmaya başlamaktadır. Geri kazanılan fonksiyonlar inmenin şiddeti, beyinde etkilenen alan, hastanın iyileşme kapasitesi ve uygulanan rehabilitasyonla ilişkilidir.

Felçli hastaların tekrar yürüme ihtimali oldukça yüksek

Felçten sonra tekrar yürüyebilmenin temel yolu fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Fizyoterapist ve ergoterapist eşliğindeki fizik tedavi egzersizleri, nöro-rehabilitasyon teknikleri ve robotik rehabilitasyon ile hastanın beyninde iyileşme potansiyeli uyarılmaktadır. Bu hastaların önemli bir bölümü yatağa bağımlılıktan kurtulup, kısmi veya tam bağımsızlığa kavuşabilmektedir.

Hastaların işlerine geri dönmeleri, günlük hayata yeniden katılmaları sağlanabilmektedir. Beynin yeniden eğitilmesi, felçten sonra tekrar yürümenin en önemli anahtarıdır. Beynin yeniden eğitilmesi çeşitli egzersizler, günlük hayat pratikleri ve robotik fizik tedavi cihazları faydalıdır. Felçli hastalar akut dönemde genellikle yatılı fizik tedavi merkezlerinde bu tedavileri almaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir