İstemsiz kas kasılmalarında Botox’un kullanım alanı genişliyor

Kasılmalara nörolojik bozukluklar yol açıyor

Botox’un estetik amaçlarla kullanımı bilinse de aslında nörolojik hastalıkların tedavisinde de uzun zamandır kullanılıyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Halide Rengin Bilgen Akdeniz; serebral palsi, distoni ve daha birçok sorunun tedavisinde bu yöntemin kullanıldığını anlattı.

Botulinum toksini, clostridium botulinum ismindeki bir bakterinin ürettiği bir nörotoksin proteini. Bu toksin, kas-sinir bileşkesinde, sinir ucundan asetilkolin denilen molekülün salınımını önleyerek, asetilkolin aracılığıyla olan sinir kas iletimini ve dolayısıyla kasın kasılmasını geçici bir süre engellemiş oluyor. Böylece uygulandığı kası, belli bir süre güçsüzleştiriyor.

Botoks; blefarospazm, hemifasial spazm gibi nörolojik durumlar için 1989’da FDA onayı aldı. Sonrasında birçok nörolojik durumda kullanım alanları hızla artış gösterdi.

Spastisite ve Distoni’de uygulanıyor

Spastisite, istemsiz şekilde kas kasılmalarıyla karakterize, kasların gergin ve sert olduğu, kas hareketlerinin zorlaştığı bir durum. Beyin ve omurilikte hasara yol açan inme, multipl skleroz, travma gibi pek çok tabloda ortaya çıkıyor.

Distoni ise kişinin kontrolünde olmayan istemsiz tekrarlayıcı kas kasılmalarının başka bir türü. İzole şekilde ortaya çıkıyor ya da bazı nörolojik hastalıkların bir parçası oluyor.

Göz kapaklarında olduğunda blefarospazm, boyunda servikal distoni, kol ve bacaklarda ortaya çıkan ekstremite distonileri gibi adlandırılan, yaygın ya da bazı vücut bölgelerinde ortaya çıkabilen pek çok tutulum türü vardır.  Hemifasial spazm dediğimiz, yüzün bir tarafındaki kaslarda ortaya çıkan istemsiz kasılmalarda, bruksizm dediğimiz istemsiz diş sıkmalarında da kullanılmaktadır.

Etki süresi 3-6 ay sürüyor

Botoksun migren baş ağrısı tedavisinde etkinliği biliniyor. Ağızdan belirli sürelerle düzenli ilaç kullanımı ya da enjeksiyon şeklinde pek çok tedavi yöntemi var. Uygun tedaviyi, kişi özelinde nöroloji doktoru belirliyor.

Botox uygulaması, küçük kaslarda daha ince uçlu iğneler ile kas içi enjeksiyon yöntemiyle yapılıyor. Kasların kasılma derecelerini gözlemek için elektromiyografi eşliğinde yapılabiliyor. Genellikle aynı kas için birden fazla noktada enjeksiyon gerekiyor. Küçük bir enjeksiyon izi dışında problem olmayacağı için, aynı gün, kişi günlük hayatına devam edebiliyor. Etki süresi ortalama 3-6 ay sürüyor. 3 aydan daha sık enjeksiyon tekrarı yapılmamaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir