Yazın formda ve fit bir vücut için 5 sağlıklı formül

Hayalinizdeki vücut genetik yapınız için uygun mu?

Yaz diyetleri gıda kısıtlamalarını içeren moda diyetlerdir ve hepsi o yakalanması zor ‘yaz vücuduna’ ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu hedef, çok fazla baskıya ve aşırı önlemler alınmasına yol açabiliyor.

Bu nedenle; yaz diyetlerine yaklaşımı yeniden düşünün. Yılın bu döneminde sıkı bir diyet uygulamanın artı ve eksilerini göz önünde bulundurun. Bu diyetlerin gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulayın.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Ertuğ, yaza formda girmek için sağlıklı beslenme önerileri yaptı:

1-Metabolizma hızınızı ölçtürün

Doğru besinleri tercih edip, sağlıklı kilo vermek için atacağınız ilk adımlardan biri metabolizma hızı ölçümüdür. En doğru sonucu elde etmek için; kişinin ağzı ve burnu bir maske ile örtülmeli. Yaklaşık 10-15 dakika süren ölçümde, oksijen tüketim kapasitesine göre metabolizma hızı ölçümü yapılmaktadır. Bu ölçümün sonunda diyetisyen kişiye özel bir beslenme programı hazırlıyor.

2-Yanlış diyetlerden uzak durun

Hızlı kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyetler, uzun vadede sağlıksız sonuçlara neden olmaktadır. Doğru beslenme şekli kişiye özeldir ve bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti gibi birçok faktörün birleşmesiyle şekillenir. Fazla kiloları vermek için aceleci davrananlar, yanlış diyetler ve hızlı kilo kaybı ile vücudunu olumsuz etkilemektedir.

Yanlış beslenme şekliyle yağ yerine kas kaybedildiğinde, kilo verildiği zannedilmektedir. Fakat vücutta sarkmalar, kırışmalar, selülit görüntüsünde artışlar olmaktadır. Detaylı vücut analizi ile kişinin sağlık durumu, yaşam şekli ve diğer özellikleri değerlendirilmeli.

3-Aç kalmayın

Günlük besinleri 3 ana öğün ve ihtiyaca göre 1-2 ara öğün olarak paylaştırın. Kan şekerinin dengelenmesi için aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırabilirsiniz. Tek bir öğünde çok fazla yemek yeme isteğinden kurtulabilirsiniz.

4-‘Dört yapraklı yonca’ modeli uygulayın

Her yaprak 1 besin grubunu oluşturmaktadır. Bu gruplar; süt ve ürünleri grubu, et-kuru baklagiller-yumurta-peynir, ekmek-tahıl grubu, meyve ve sebzedir. Diyetisyen diyet programını oluştururken, her bir gruptan alınması gereken miktarları da belirler.

5-Sağlıklı beslenmeyi hareketle destekleyin

  • Yüzmek farkında olmadan kilo vermenizi sağlar.
  • Daha çok su içmeye özen gösterin. Günde ortalama 2.5 lt su tüketin.
  • Buzlu çay, soğuk kahve, gazlı içecekler, limonatalar yüksek şeker ve kafein içeriyor. Ve vücudun ciddi şekilde susuz kalmasına neden oluyor. Bu içeceklerden mümkün oldukça uzak durun.
  • Açık havada egzersiz yapmak daha fazla kalori yakmanıza yol açıyor.
  • Sabah erken saatlerde antrenman yapın.
  • Açık havada yürüyüş yapın. Günde iki kez açık havada 30 dakikalık bir yürüyüş yeterlidir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir