Kadınlarda en sık tercih edilen genital estetik operasyonlar

Genital kozmetik özgüveni artırabilir

Hastane Derindere’den Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. İlknur İnegöl, kadınlarda genital estetik ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Kadınlar neden genital kozmetiğe ihtiyaç duyar?

Cinsel sorunlar ve fonsiyonel anatomik problemler kişiyi genital estetiğe yönlendirir. Görünümü düzeltirken mutlaka cinsel konforu ve fonksiyonu da bozmadan karar vermek gerekir.

En çok uygulanan genital estetik işlemleri neler?

Estetik işlemler yaş ve sosyoekonomik duruma göre çeşitlilik gösterir. Özellikle evlilik ve doğum yapmış kadınlarda;

  • Genital bölge gençleştirme
  • Renk açma
  • Vajen daraltma veya sıkılaştırma
  • Dudak küçültme (labioplasti)
  • Dudak dolgunlaştırma
  • Epizyo hattını düzeltilmesi gibi işlemler yapılır.

Genital bölge gençleştirme nasıl yapılır?

PRP, mezoterapi, leke tedavisi ve koyu renk giderilmesi ile cildin gençleştirilmesi mümkündür. Ancak hangi hastaya hangi genital kozmetik yapılacağına karar vermeden önce hastanın şikayetleri ve beklentileri iyi sorgulanmalı ve ona göre karar verilmelidir.

Vajinoplasti nasıl bir uygulamadır?

Vajen daraltma ve sıkılaştırma işlemidir. Sık doğum ve zor doğum hikayeleri, vajenin genişlemesine ve tonusunun kaybına, kasların gevşemesine neden olabilir. Bu durum, cinsel yaşam kalitesini bozabilir. İdrar kesesinin sarkması ve idrar kaçırma da görülebilir. Genel anestezi altında uygulanan kısa süreli bir işlemdir. Hasta kısa sürede normal yaşamına geri döner.  İdrar kesesinde sarkma ve idrar kaçırma gibi şikayetleri de varsa aynı seansta tedavisi yapılabilir.

Labioplasti hakkında bilgi verebilir misiniz?

Labium adı verilen dudaklar, dış genital bölgeyi oluşturan büyük ve küçük dudak olarak adlandırılır. Labiumlar bazen doğuştan büyük veya asimetriktir. Zaman içinde kişisel özelliklere ya da yaşa bağlı sarkmalar, uzamalar görülebilir. Bu da görüntü bozukluğuna yol açar. Özellikle mayo ve bikini giyildiğinde rahatsız edebilir.

Doğum sonrası izler ve yırtılmalar nasıl onarılır?

Doğum sonrası epizyo hattındaki kötü yara iyileşmeleri, düzensiz görünüm, estetik olarak düzeltilebilir.

Dudak dolgunlaştırma işlemleri nelerdir?

Zaman içinde yaşa bağlı olarak dudaklarda atrofi yani ciltte gevşeme ve yağ dokusunda azalma olabilir. Bu bölge kişinin kendi yağ dokusuyla veya dolgu malzemeleri ile dolgunlaştırılıp, daha diri bir görüntü sağlanabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir