Kalpte yaşanan rahatsızlıklar ciltte nasıl belirti verir?

Ateroskleroz cilde nasıl yansıyor?

Kalp hastalıkları günümüzde en sık hastalık ve ölüm sebebidir. Yaşla sıklığı artmakla birlikte; diyabet, yüksek kolesterol ve tansiyon, sigara, bel bölgesinde yağlanma, hareketsiz yaşam en önemli risk faktörleridir. Risk faktörleri neticesinde ani kalp krizi ya da yaşla birlikte ilerlemiş aterosklerotik hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ceyhan Türkkan, kalpte yaşanan rahatsızlıkların ciltte nasıl belirti gösterdiğini anlattı.

Ateroskleroz en basit anlatım ile damar duvarında yağ birikmesidir. Genetik, beslenme, hareket gibi birçok faktörün rol oynadığı ilerleyici bir hastalıktır. Ateroskleroz kalp, beyin, bacak, böbrek ve barsak damarları başta olmak üzere vücuttaki bütün damarları etkiler. Kişiden kişiye de öncelik sırası değişir. Ayrıca kalp kasını veya kapaklarını etkileyen hastalıklar da kalp yetmezliği veya ritim bozuklukları olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bu hastalıklar bazen gözle görülür ipuçları vermektedir. Bunları fark etmek, erken tanı koyup, risk faktörlerini azaltmamızı ve hastalığın seyrini yavaşlatmamızı veya durdurmamızı sağlamaktadır.

Peki bunlar nelerdir?

1.Göz çevresinde yağ birikintileri

Göz çevresinde düzensiz sınırlı, sarımtırak renkli yağ birikintileri olmaktadır. Ateroskleroz ve artmış kalp krizi riski ile ilişkilidir.

2.Yağlanmış göbek

Göbekten alınan kilolar herkeste şeker hastalığı, yüksek tansiyon, ateroskleroz ve artmış kalp krizi riski ile ilişkilidir.

3.Yemek sonrası karın ağrısı

Kişinin kilosundan bağımsız yemek sonrası gelişen, bir süre devam eden ve sonra geçen karın ağrısı gelişmektedir.

4.Bacak ve ayaklarda şişme

Her iki bacakta gelişen, bastırınca iz bırakan, cildi geren bazen kaşıntıya sebep olan şişlikler kalp yetmezliğinin bulgusu olmaktadır. Tek taraflı olması genelde toplardamar hastalıklarında görülür.

5.Saçlarda dökülme

Erken yaşta ortaya çıkan kellik mekanizması net olmasa da saç köklerini besleyen ince damarın yetersizliği sonucu gelişmektedir. Bu da genel damar hastalığının bir belirtisi olmaktadır.

6.Bacak kıllarında azalma

Ateroskleroz sonucu bacak damarlarında darlıklar ve tıkanmalar bacaklara giden kan akımında azalmaya ve bacak kıllarında dökülmelere yol açmaktadır. Genelde yürümekle bacak ağrısı ile birliktedir.

7.Yanaklarda kızarıklık

Kalp kapak hastalıklarında, özellikle de mitral kapak darlıklarında gözlenmektedir. Hastalığın ilerlemiş olabileceğini göstermektedir.

8.Dudaklarda morarma

Özellikle doğuştan gelen kalp hastalıklarında görülen; bebeklik çağında ağlamakla artan, ilerleyen yaşlarda efor sonucu belirginleşen; kirli ve temiz kanın karışması sonucu dudaklarda morarma görülebilir.

9.Cinsel fonksiyonlarda azalma

Sertleşme sorunu ateroskleroz sonucu damar hastalığının belirtisi olabilmektedir. Sigara kullanımı ile çok yakın ilişkilidir.

10.Nabız atışlarında belirginleşme veya düzensizleşme

Kalp ritim bozukluklarında, kalp kapak hastalıkları ile birlikte veya yüksek tansiyon sonucu görülmektedir. Yaşla birlikte felç riskinde artış görülmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir