Kıl dönmesinde önemsenmeyen belirtiler ameliyata götürebilir!

Kıl dönmesinde belirtileri küçümsemeyin

Halk arasında kıl dönmesi olarak adlandırılan pilonidal sinüs; küçük belirtilerle sinsi ilerleyen bir hastalık. Başlangıç aşamasında görülen belirtiler genellikle çok ciddiye alınmıyor. Fakat ilerleyen aşamalarda şiddetli ağrılar ortaya çıkabiliyor.

Kıl dönmesinin nedenini; ense, sırt gibi vücudun çeşitli bölgelerinden dökülen kılların deri altına gömülmesi ve burada biriken kılların deri altından çıkamaması olarak ifade eden Medical Park Çanakkale Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Fehim Diker, “Deri altında biriken kıllar zamanla kistik bir yapı halini alır. Sonrasında bu yapının iltihaplanmasına bağlı olarak hastalık tablosu ilerler” şeklinde konuştu.

Küçük bir kızarıklık gibi başlar

Vakaların neredeyse tamamı kuyruk sokumu bölgesinde oluşuyor.  Kıl dönmesinin başlangıç aşamasındaki belirtileri genelde önemsenmez. Küçük bir kızarıklık gibi başlayan rahatsızlık hasta tarafından bir sivilce gibi değerlendirilir ve sıkıştırılarak içi boşaltılmaya çalışılır. Sonrasında kötüye giden hastalık tablosu ile hasta sağlık kuruluşuna başvurma gereği hisseder. Sosyal baskılar ve utanma gibi durumlar da hastaların sağlık kuruluşuna başvurmasını geciktiren nedenlerdendir. Eğer kuyruk sokumu bölgesinde kızarıklık varsa, kanlı veya kansız akıntı ve o bölgede kaşıntı söz konusuysa muhakkak uygun bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aksi durumda hastalığın gidişatı daha da kötüleşecek ve kıl dönmesinin olduğu bölgedeki ağrı dayanılamayacak hale gelecektir. Özellikle otururken ve yatarken ağrı artacak, bu da kişinin yaşam konforunu kötü yönde etkileyecektir.

Erkeklerde daha çok görülüyor

Erkeklerde görülme olasılığı, kadınlara göre daha fazla. Genellikle 15-25 yaş arasındaki kişilerde rastlanmaktadır. Kıl oranının yüksek oluşu, jiletle vücut temizliği yapılması ve obezite de riski artıran faktörlerdir. Ayrıca sürekli oturarak zaman geçirilmesi veya çalışılması da kıl dönmesinin nedenleri arasındadır.

Kişisel hijyene dikkat edilerek önlenebilir

Bazı alışkanlıkların değiştirilmesiyle kıl dönmesi rahatsızlığı yaşama riski azaltılabilmektedir. Genel hijyen kurallarının yanında; bölgenin temiz tutulmasıyla riski azalmaktadır. Ayrıca, dik bir şekilde oturmak, hareketli bir yaşam tarzı ve vücut kıllarının uygun temizliği kişileri kıl dönmesi rahatsızlığından koruyacak tedbirlerdir.

İlaç enjeksiyonu ile tedavi edilebilir

Kıl dönmesinde rahatsızlığın aşamasına göre ameliyatsız tedavi yapılması mümkündür. Bakım ve banyolar, epilasyon, kristalize fenol gibi uygulamalar tercih edilmektedir. Ayrıca ilgili ilaç enjeksiyonları da bir seçenektir.

Diğer bir seçenek lazer teknolojisi

Tedavide başvurulan yöntemlerden biri de lazer ile tedavidir. Bu tedavi tekniği sayesinde operasyon bölgesinde kesi ve dikiş olmadan işlem yapmak mümkündür. İşlem doku hasarını minimum seviyeye indirdiği için hastanede yatış ve normal hayata dönüş süresi kısalmaktadır. Bu durum sayesinde iş gücü kaybı da azalmaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir