Kirli deniz ve havuz dış kulak enfeksiyonunu tetikliyor

Yazın dış kulak enfeksiyonlarına dikkat!

Genellikle deniz ve havuz aktivitelerinin yoğunlukta olduğu yaz aylarında  görülmekle birlikte yılın her mevsiminde görülen dış kulak yolu iltihabı; şiddetli ağrı, kaşıntı, işitmede azalma, kulak akıntısı ve bazen de ateş ile kendini gösterebilmektedir. Erken dönemde tedavi edilmeyen dış kulak iltihabı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi KBB ve Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Abdülkadir Özgür,  dış kulak iltihabı hakkında sorularımızı yanıtladı.

Kulak kanalı enfeksiyonu genellikle kulak kanalı cildinde meydana gelen ve travma sonrası ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Özellikle yaz aylarında deniz ve havuz ile birlikte su ile temas arttığında bu enfeksiyonların sıklığı artmaktadır. Kulak kanalı travmalarının en sık nedeni ise yabancı bir cisimle kulağın kaşınmasıdır.

Enfeksiyon nasıl ortaya çıkmaktadır?

Kulak kanalı dışardan gördüğümüz kulak deliği ile kulak zarı arasında ve bizim dış kulak yolu alarak adlandırdığımız alandır. Bu kanalın büyük bir kısmı deri ile kaplıdır ve bu deri enfeksiyonlar için bir bariyer oluşturmaktadır.  Kulak kanalı cildinde oluşan herhangi bir hasar bu bölgede enfeksiyon oluşumu için zemin hazırlar. Su ile temas, nemli ortam gibi tetikleyici faktörler ile enfeksiyonun şiddeti, artar.

Hastada ne gibi şikayetler olur?

En önemli şikayet kulak ağrısıdır. Bu ağrı çok şiddetlidir ve hastalar için oldukça rahatsız edicidir. Bu ağrı nedeniyle birçok hastamızın tatili kabusa dönüşebilmektedir. Bunun dışında kulak ağrısı, işitme azlığı gibi şikayetlerde olabilmektedir.

Bu enfeksiyonlar ilerleyici midir?    

Hastanın bağışıklık sistemi normal ise bu enfeksiyonlar genellikle kulak kanalında sınırlı kalır. Ama şeker hastalığı (Diyabet), kanser tedavisi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ek bir sorun varsa bu enfeksiyonlar kafa kemiklerine ilerleyebilir ve yüz felci, menenjit gibi daha ciddi hasarlar oluşturabilir.

Nasıl korunabiliriz?

Öncelikle kulak kanalımızda enfeksiyon için bir bariyer oluşturan kanal cildini korumamız lazım. Bunun için kulak kanalımızı kaşımak ve temizlemek için herhangi bir yabancı cisim kullanmamalıyız. Buna kulak çubukları ile temizlemekte dahil. Kulak çubukları ucunda pamuk olduğundan masum gibi görünse de kulak kanalında ciddi bir hasarlanmaya neden olabilmektedir. Ayrıca kulak kanalına uygun olmayan kulak tıkaçlarını da kullanmaktan kaçımalıyız. Zaten kişinin kulak zarı sağlam ise kulak tıkacına gerek yoktur. Eğer kulak zarında yırtık varsa nasıl koruyabileceği konusunda mutlaka doktoruna danışmalıdır. Bağışıklık sitemi zayıf olan kişiler (şeker hastası, kanser hastası gibi) ise çok daha dikkatli olmalıdır. Ayrıca sık kulak enfeksiyonu geçiren kişiler tatile çıkmadan önce mutlaka doktoruna muayene olmalı ve önerileri doğrultusunda önlemlerini almalıdırlar.

Kulak zarında delik varsa ne yapılmalıdır?   

Kulak zarında delik var ise kulağın su ile temas etmemesi çok önemlidir. Bu nedenle banyo ve yüzme gibi su ile temas durumlarında mutlaka kulağın tıkanması gerekir. Silikon bir tıkaç kullanılabilirsiniz ya da yağlı bir krem ve pamuk ile tıkaç hazırlanabilirsiniz. Fakat bu koruma sadece enfeksiyonların tekrarlamaması için geçici bir çözümdür. Kulak zarında delik var ise mutlaka ameliyat ile tamir edilmesi gerekir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir