Varisi olanlar uzun yolculuklarda nelere dikkat etmeli?

Varis şikayetleri sıcak havalarda artıyor

Hem bayram tatili hem de yaz tatili planları yaklaşıyor. Birçok kişi tatilde uzun saatler seyahat edecek. Bacaklarında inceden kalına farklı çaplarda varisleri olan kişiler için, uzun yolculuklar ve sıcak hava yeni problemleri de beraberinde getiriyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Barlas; yeni teknoloji tedavi yöntemleri ile kısa sürede, anestezi almadan ve bacakta hasar yaratmadan varisin tedavi edilebildiğini söyledi. Barlas, varis problemi olanların uzun yolculuklarda neler yapması gerektiği ile ilgili bilgi verdi:

Prof. Dr. Semih Barlas

Su tüketmeyi unutmayı

Hem sıcak hava hem de sabit oturmak bacaklarınızı huzursuz edecektir. Su veya sıvı tüketerek vücudunuzu daha serin tutabilir; dolaşımınıza katkı yapabilirsiniz. Unutmayın ki, yetersiz sıvı alımı, kanınızı koyulaştıracak ve bacaklarınızda pıhtı oluşma tehlikesini artıracaktır.

Hareketsiz kalmayın

Uzun yolculuklarda molalar vererek hareket edin. Molalarda kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayağa kalkıp, parmak uçlarınız üzerinde yükselip alçalma, ayak bileklerinizi hareket ettirme hareketleri de sizi rahatlatacaktır. Otururken, bacaklarınızı hafifçe ileri uzatıp, ayaklarınızı yukarı-aşağı oynatın. Bunları gün içinde düzenli ve sık aralıklarla yaptığınızda, bacaklarınızdaki basıncı azaltacak ve dolaşımınızı hızlandıracaksınız.

Düz ayakkabılar tercih edin

Yolculuk sırasında düz ve ortopedik ayakkabılar giyin. Baldır kaslarının iyi çalışması; bacaklardaki kirli kanın temizlenmek üzere akciğerlere doğru taşınmasını sağlamaktadır. Yüksek topuklu ayakkabılar ise bu kasları hareketsiz kılmaktadır.

Basınçlı çoraplar giyin

Günümüzün basınçlı çorapları, eskilerin ‘anneanne çorabı’ diye tanımladıkları varis çoraplarından çok farklıdır. Çok farklı renk ve desenlerde bulmak mümkün. Bacağın havalanmasını engellemezler. Ayak bileği düzeyindeki daha fazla basıncın, yukarı doğru çıktıkça azalacak biçimde üretilmeleri sayesinde ‘kademeli basınç’ özelliği taşımaktadırlar.

Bu da bacağımıza, aşağıdan yukarıya doğru bir masaj etkisi yaratmaktadır. Giydiğiniz kıyafete göre; dizaltı, kasığa kadar veya külotlu olanları seçebilirsiniz. Çorapların basınçları doktor tarafından belirlenmelidir. Bacağınızı ölçerek doğru beden seçimi yapmalıdır. Kademeli basınçlı bir çorabı asla ezbere almayın.

Bacaklarınızı yüksekte tutun

Yolculuk sırasında, yerçekiminin varisler üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için bacaklarınızın altına bir yükseklik koyun. Ve ayaklarınızı uzatın.

Serin kalın

Aşırı sıcak, bacaklarınızdaki venleri (toplardamarları) genişletir; ağrıya yol açar. Zonklama ve hassasiyeti daha da kötüleştirir. Bol veya rahat kıyafetler giyerek vücudunuzu serin tutmaya çalışın.

Hafif gıdalar seçin

Yolculuk boyunca hafif yiyecekler yemeniz, tuz tüketimini azaltmanız ve bol sıvı tüketmeniz daha rahat bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir