koah

KOAH ve idrar kaçırma arasında nasıl bir ilişki var?

Fazla kiloları vermek şiddetini azaltıyor

Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, araştırmaların kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ile idrar kaçırma arasında bir ilişki bulunduğunu belirtti. Kilo problemi olan hastaların zayıflamasının idrar kaçırma şiddetini azalttığına dikkat çeken Prof. Tarcan, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Prof. Dr. Tufan Tarcan

Stres tipi idrar kaçırma, karın içi basıncın ani artışıyla örneğin öksürük, hapşırma ya da hareketle olan idrar kaçırmadır. Sıkışma tipi idrar kaçırma ise tamamen mesane kasının istemsiz kasılmasına bağlı ortaya çıkar. KOAH hastalığı hem stres hem de sıkışma tipi idrar kaçırma olasılığını artırıyor. Yaş ilerledikçe bu oran daha da artıyor. Dolayısıyla uzun yıllar KOAH hastalığına maruz kalmanın idrar kaçırma riskini daha da artırdığı biliniyor.

KOAH hastalarında uzun dönemde karın içi basıncın artışı, hem pelvik taban hem de mesane kası üzerinde zararlı etkilere yol açıyor. İdrar yapma, idrar tutma sağlığını koruyabilmek için KOAH hastalığının tedavisi çok önemli. Hem KOAH hem de idrar kaçırma probleminiz varsa ilk yapılacak işlem KOAH tedavisidir. Aşırı kilo (obezite) gibi başka sorunlar varsa onlar da çözülmeli. Kilo vermek idrar kaçırma şiddetini azaltıyor. Sigara içiyorsa onun da bırakılması önemli. Daha sonra idrar kaçırmaya yönelik cerrahi ve medikal tedaviler denenmeli. Kökten tedavi süreci planlanana kadar hijyenik sorunların ortaya çıkmaması için hijyenik mesane pedi kullanılabilir.

Göğüs hastalıkları ve üroloji tedaviyi birlikte planlamalı

KOAH hastalarının az su içerek, daha az idrar kaçıracağı düşüncesi yanlış. Genel sistemik birçok zararının yanında böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi problemlere de zemin hazırlayabilir. Eğer KOAH hastası idrar kaçırıyorsa hem akciğer hastalıkları uzmanı hem de üroloji uzmanı bunun ortak tedavisini planlamalılar. Göğüs hastalıkları uzmanı elbette KOAH hastalığının şiddetini azaltmaya gayret edecek, üroloji uzmanı da idrar kaçırmanın tedavisi için ek önlemler önerecek. Burada mümkün olduğu kadar basit önlemlerle başlamak lazım.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir