Kök hücre tedavisi ile daha sağlıklı ve güçlü saça kavuşabilirsiniz

Kök hücre enjeksiyonu ile saç tedavisi

Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Medikal Estetik Hekimi Yasemin Savaş, gelişen teknoloji ile saç tedavilerinde  yeni  yöntemlerin geliştiğini belirtti. Bunlardan biri de kök hücre ile yapılan saç tedavi yöntemi. Kök hücreler, hasar gören dokuları onarmak ve ölen hücrelerin yerine yenilerini yapmakla görevli. Bu sebeple kök hücre tedavisi sağlığın birçok alanında uzun yıllardır kullanılmakta. Kişilerin kendi dokusundan elde edilen kök hücre enjeksiyonu, saç dökülmesine engel olurken aynı zamanda kellik sorununa da çare oluyor.

Saç neden dökülüyor?

Erkeklerde saç dökülmesi ergenlik sonrası ortaya çıkmaya başlar. Erkek genetiği saç dökülmesine daha müsait olduğu için ilerleyen yaşlarda kellik sorunu meydana gelir. Kadınlarda saç dökülmesi daha nadir olmakla birlikte bireysel gen farklılıklarından kaynaklanır. Stresli yaşam, tiroit hormonunun dengesizliği, doğum kontrol hapı kullanımları, doğum ve emzirme süreci, menopoz kadınlarda saç dökülmelerini tetikler. Saç bakımı adı altında yapılan perma, fön vb. diğer işlemler saç derisinin aşırı ısıya maruz kalmasına ve uzun vadede saç dökülmesine yol açar.

Saç dökülmesi nasıl önlenir, tedavisi nedir?

Kök hücre tedavisi ile uyuyan saç kökleri uyarılmaktadır. Saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi, güçlenmesi ve dökülmenin durması amaçlanmaktadır. Bölgede yeni hücrelerin oluşması ve hasarlı olan hücrelerin tamirini sağlamak da mümkün. Hem tek başına hem de saç ekimini desteklemek amacı ile uygulanabilmektedir.  Mevcut saçların güçlenmesini sağlarken yeni ekim yapılan bölgenin de daha çabuk iyileşmesini destekleri. Kendi dokusundan elde edilen enjeksiyon sonrasında, yeni ekilen saç kökleri daha hızlı büyür, saçlar daha canlı, kalın, dolgun-gür ve daha sağlıklı bir şekilde çıkar.

Kök hücre nasıl yapılıyor?

Saç dökülmesi kadın ve erkeklerde genelde alın ve tepe bölgelerde görülmektedir. Ense ve kulak arkası bölgeler saç dökülmelerine karşı dirençli bölgelerdir. Otolog fibroblast kök hücre tedavi sistemi ile kulak arkasındaki dökülmelere dirençli olan bölgeden lokal anestezi uygulanmaktadır. 3-4 adet 3 mm çapında doku örneği alarak özel bir kök hücre süspansiyonuna dönüştürüp kişiye özel saç dökülme tedavisi hazırlanır. Bu sistem ile hazırlanan kök hücre süspansiyonu hastanın tamamen kendi dokusundan elde edilmektedir. Tedavi tek seanstır ama gerekli durumlarda birkaç yıl sonra tekrarlanabilir.

Kaç seans uygulanıyor?

Yalnızca tek seansta bize beklediğimiz sonuçları verebiliyor. Böylece hem hasta hem de hekimler için bir konfor sağlıyor. En yüksek etkiyi görmek için en az 7-8 ay beklenmesi gerekir. Ancak uygun hastalarda  6 ay sonra bile tekrar uygulanabilmektedir. Bu otolog bir tedavi olduğu için tekrar uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Herkes için uygun mu? 

Saç dökülmesi bir enfeksiyona bağlı değilse, herkes için uygundur. Çok sık kozmetik uygulama, boya ya da kuaför işlemlerine maruz kalan saçlara sadece destek amacıyla da uygulanabilmektedir. Çünkü bu uygulamalar saç kökünün dolaşımını bozarak cansızlaşmasına, parlaklığını kaybetmesine yol açabilmektedir. Özellikle saç ekiminin sonuçları kadınlarda erkeklerinki kadar yüz güldürücü olmaya biliyor. O yüzden çoğunlukla kadınlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Bu yöntem saç ekimine alternatif midir?

Tam tersi alternatif değil, yardımcı bir yöntemdir. Özellikle genç yaşta saç kaybı yaşayan erkek hastalar saç ekimi için 25-27 yaşına kadar beklemek durumundadırlar. Bu dönemde kök hücre tedavisi ile dökülmenin yavaşlatılması ve azaltılması çok önemlidir. Ayrıca saç ekimi uygulaması sırasında alınan binlerce saç kökünden sadece 3-4 tanesi kullanılarak hazırlanan bu tedavi hem hızlı iyileşme hem de ekilen saçları hızlı ve güçlü çıkması için önemli ölçüde destekler.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir