‘Koronavirüs felce yol açabilen kan pıhtılarına neden olabilir’

45 yaşın altındakiler daha çok etkileniyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında vaka sayısı 30 milyonu geçti. İlk başlarda sadece akciğerleri hedef aldığı sanılan virüsün, tüm vücuda zararı var.

Virüsün şiddetli felce yol açabilen kan pıhtılarına neden olabileceğini söyleyen Romatem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Metin Güzelcik, “Koronavirüsün protrombotik bir durumu var. Bu pıhtılar akciğere gidebilir ve pulmoner embolizm adı verilen akciğere kan akışını engelleyebilir veya beyin dolaşımına gidip iskemik inmeye riskini ortaya çıkarabilir” uyarısında bulundu.

Nöroloji Uzmanı Metin Güzelcik

Dr. Metin Güzelcik, koronavirüs ve felç arasındaki ilişki hakkında şu bilgileri verdi:

Daha önce Influenza ve Herpes gibi virüsler de kalp krizi ve beyin felci ile bağlantılıydı. Felçleri kısmen tetikleyen, bağışıklık sisteminin vücutta ve beyinde enflamasyona yol açan aşırı tepkisi de olabilir. Bu durum yaşa bakmaksızın herhangi bir hastada hiç belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Son altı ayda yapılan araştırmalar, koronavirüse bağlı felçlerin 45 yaşın altındaki genç hastalarda daha fazla görüldüğüne işaret ediyor.

İnmelerin yüzde 80’i önlenebilir

Bu durumun ortaya çıkmasında ise en büyük risk faktörleri arasında kontrolsüz kan basıncı, sağlıksız beslenme, diyabet, sigara, yüksek kolesterol, hareketsiz yaşam tarzı yer alıyor. Fakat inmenin yüzde 80 önlenebilir olduğunun unutulmaması gerekiyor. Aynı zamanda ilk 4.5 saat çok önemli. O yüzden ‘zaman beyindir’ diyebiliriz. Zira tedavide her bir saniyelik gecikme 30 bin beyin hücresinin ölümüne yol açabilir.

Belirtileri ise bir anda yüzün belli bölgelerinde ortaya çıkan sorunlar, kollarda hissizlik, konuşma bozuklukları olarak gösterilebilir. Aynı zamanda mevsim dolayısıyla grip vakalarının da görülme olasılığı yüksek. Bazen ilaç ve hap ile geçirdiğimiz bu durum tehlike yaratabilir. Gribal enfeksiyonu ağır geçiren kişilerde ve tedavi edilmeyen durumlarda beyin iltihabı gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.




Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir