Kuru fasulyenin İstanbul’daki adresi 24 yaşına girdi

Taş fırında pişen çömlek kuru fasulyesi ile ünlü

Kuru fasulyenin İstanbul’daki en iyi adresi olarak bilinen Çömlek Kuru Fasulye Restoran 24 yaşına girdi. Mekan, açıldığı günden bu yana Rizeli Günaydın ailesinin ikinci kuşağı tarafından Çamlıca’da işletiliyor. 24 yıldır hem siyaset hem de sanat dünyasından pek çok ünlü misafiri ağırlıyor. 250 kişilik kapasiteli restoranda döner platformdaki masalar sayesinde Çamlıca Kulesi ve Adaların tamamı izlenebiliyor.

Aile, Kısıklı Meydanı’nda 1999 yılında küçük bir dükkânda çömlekte kuru fasulye pişirerek işe başladı. Bir süre sonra ise Çamlıca Tepesi’nde daha büyük bir mekâna taşındı.

Çömlek Kuru Fasulye Restoran, imza ürünü taş fırında pişen çömlek kuru fasulyesi ile ünlü. Ayrıca tereyağlı süzme mercimek çorbası, dana buttan tereyağıyla pişirilen Rize’ye has kavurması, Akçaabat köftesi, kuşbaşı etli kara lahana sarması ve meşhur kolot peynirinden yapılan tereyağlı muhlaması ile de sizi lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Şefin önerisinde yer alan hamsili pilav ve turşu kavurması seçenekleri ile de müdavimler Karadeniz yöresel lezzetlerini yine yöresel tatlılarla taçlandırarak tamamlayabiliyor.

Çömlek Nevşehir’den, Fasulye İspir’den

Başka şubesi bulunmayan Çamlıca Çömlek Kuru Fasulye Restoran taş fırında Nevşehir’e has çömleğin içinde, kısık ve ağır ateşte pişirdiği kuru fasulyeyi ilk kurulduğu günden beri sadece İspir’den temin ediyor. Erzurum’un İspir ilçesinde engebeli arazi sebebiyle makineli tarımdan faydalanılmadan sadece doğal yöntemlerle ve yılda sadece bir hasatla toplanan İspir kuru
fasulye, coğrafi işaretli bir ürün.

Kuru Fasulyenin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kuru fasulye

Çömlek Kuru Fasulye Restoran’da kullanılan İspir fasulyesinin faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki zengin lif, yüksek potasyum sayesinde düzenli tüketiminde yüksek tansiyonu ve kandaki kötü kolesterol düzeyini önemli ölçüde düşürüyor. Kan şekerini de kontrol altına alıyor.

İspir fasulyesinin sindirimi kolay ve kendine has bir damak tadı var. Ayrıca besin değerleri çok yüksek. 100 gram İspir fasulyesinde ortalama 24 gr. protein, 1,5 gr. yağ, 20,2 gr. karbonhidrat var.  Fosfor, kalsiyum, demir, potasyum ve B1, B2, B3 ve E vitaminleri de içeriyor.

https://www.comlek.com.tr/
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir