L’Occitane Vakfı 10 milyon kişiye göz muayenesi yaptı

Engellenebilir körlükle mücadele ediyor

L’Occitane, 2006 yılında kurulan L’Occitane Vakfı ile birlikte 2020 yılı sonuna kadar koydukları 10 milyon kişiye göz tedavisi hedefini gerçekleştirdi. Yeni hedeflerini 2025 yılına kadar 15 milyon kişiye göz tedavisi sağlamak olarak revize eden marka; tıbbi ekipman, eğitimler, göz tarama programları, tedaviler ve göz cerrahisine fon sağlayarak mücadeleye devam edecek.

L’Occitane’ın görme konusunda farkındalık yaratma çabası aslında uzun zaman öncesine dayanıyor. 1997 yılında ilk defa ürünlerinin çoğunun ambalajında Braille alfabesini kullanarak bu konuya dikkat çekmeye çalışıyor.

L’Occitane Vakfı, her yıl görme sağlığı, kadınları güçlendirme ve biyolojik çeşitliliğe saygı göstermeye adanmış yaklaşık elli projeyi destekliyor. Vakıf, tamamen L’OCCITANE tarafından finanse ediliyor ve yıllık ortalama bir milyon euro bütçeye sahip. Hiçbir şey yapılmazsa dünya genelinde görme engelli kişi sayısı 2050’ye kadar üç katına çıkacak. İyi haber ise önlenebilir körlükle savaşmanın mümkün olması.

Marka, 2000 yılından beri mağazalarda satılan bağış destek ürünlerinin gelirini STK’lara bağışlıyor. Bu ürünlerin satışından elde edilen karın yüzde 100’ü engellenebilir körlükle ilgili mücadeleye gidiyor. 2019 -2020 yılları arasında bu dayanışma sabunları ile 620.000 euro üzerinde fon sağlanmıştır.

Dünyada yaklaşık olarak 285 milyon insan kör ya da görme engelli. Tüm bu görme bozukluğu vakalarının yüzde 80’i engellenebilir veya tedavi edilebilir.

Türkiye de projenin bir parçası

Türkiye 2018 yılından beri iki farklı proje ile lokal olarak Altı Nokta Körler Vakfı ile ortak çalışamalarıyla ‘Union for Vision 10by20’ projesine destek oldu. Bu sayede Altı Nokta Körler Vakfı’na göz tansiyonunu ölçen Pakimetre makinesi alınarak, binlerce kişiye ücretsiz göz muayenesi desteği sağlandı.

RaceforVision Projesi

2016 yılında başlatılan RaceforVision Projesi’ne her yıl dünya çapında 10 bin L’Occitane çalışanı destek veriyor. Türkiye merkez ofisi ve tüm mağaza çalışanları bu yarışa destek oldu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir