Midesi hassas olanlarda ishal ve kabızlık şikayetleri arttı

Bağırsak florası direnci artırıyor

Son dönemde birçok insanın beslenme, yaşam ve uyku alışkanlıkları değişti. Bu durumdan özellikle ‘ikinci beynimiz’ olarak nitelendirilen bağırsaklarımız olumsuz etkilendi.

Prof. Dr. Meltem Ergün

Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin vücut direncinde rolü bulunduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Ergün, sindirim sistemini korumanın yollarını anlattı.

Bağırsak florası direnci artırır. Anksiyete ve depresyon ise direnci düşürür. Öncelikle kendimizi ‘pandemi süreci geçecek’ diye telkin etmeliyiz. Ne kadar stres yaşanırsa, o kadar sık bağırsaklarda kasılma, ağrı, ishal ya da kabızlık oluyor. Bunlarla mücadele etmek için yararlı bakteriler vücuda alınmalı. Doğal probiyotikler, turşu suyu ve sirkede yararlı bakteriler vardır ama asidik oldukları için midesi ağrıyan kişilerin bu ürünleri tok karnına ve az miktarda almaları gerekir. Bunun yanı sıra ev yapımı yoğurtlar da faydalı. Yoğurt yaparken içine toz halindeki probiyotiklerden de katabilirsiniz.

Mide-bağırsak sistemimizi koruyabiliriz

Son dönemde özellikle midesi hassas olanların şikayetlerinde artış var. Spastik kolon, kabızlık, ishal vakaları arttı. Bununla mücadele edebilmek için de öncelikle evdeki aktiviteler artırılmalı. Sabah erken ya da sakin olan saatlerde maske takarak dışarıda yürüyüş yapılabilir. Pilates gibi aktiviteler yapabilir veya ev içinde yürünebilir. Ayrıca sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli. Karbonhidrattan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Stres midede ülser oluşumunu artırıyor. Tanısı konmuş ülser rahatsızlığı veya koliti olan hastaların, tetiklenen şikayetleri varsa mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekir.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir