Migren çocuklarda sosyal izolasyona neden oluyor

100 çocuktan 5’i migren ağrısı yaşıyor

Oyun dönemindeki bir çocuğun bir anda oyun oynamayı bırakması ya da arkadaşlarından uzaklaşıp sessiz bir ortama çekilmesi, migren belirtisi olabilir!

Nöroloji Uzmanı Dr. Nihat Mustafayev, “Migren kaynaklı baş ağrısı yaşayan çocukların oranının yüzde 5.5 olduğu tahmin edilmektedir. Migren, onların sosyal ortamlarından uzaklaşmalarına ve içine kapanmalarına yol açabilmektedir” dedi.

Mustafayev, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Bir çocuğun baş ağrısından şikayet etmesi nadir değildir. Migren hep erişkin hastalığı olarak bilinir, fakat çocukluk çağında da çok sık gözlenir. Hatta ileri teknolojik görüntüleme teknikleri, anne karnındaki bebeğin dahi baş ağrısı çektiğini gösteriyor. Migren kaynaklı baş ağrısı yaşayan çocukların oranının yüzde 5,5 olduğu tahmin edilmektedir ancak yetersiz teşhis, bu oranları düşürebilmektedir.

Genetik geçişi güçlü olan bir hastalıktır

Migren teşhisi konulan ebeveynlerin, çocuklarında meydana gelen baş ağrısı ile ilgili migren ihtimalini düşünmesi ve konunun uzmanı bir hekime başvurması oldukça önemlidir. Çünkü migren, fizyolojik belirtiler açısından çocuk yaşta yönetilmesi zor bir hastalık olmasının yanı sıra psikiyatrik pek çok soruna da yol açabilmektedir. Migren ile baş etme yöntemi olarak hareketsizlik ve sessizliği seçen çocuklar, sosyal yaşama adapte olamamakta ve bunun sonucunda izole olmayı tercih etmektedir.

Belirtileri yetişkinlerden farklı

Çocukların migrenleri yetişkinlerde görülenden farklı seyreder. Ağrı başın her iki tarafındadır ve uzun sürmez.  Işıktan rahatsız oldukları için sevdikleri çizgi filmi izlemek istememesi, oyun oynamayı birden bırakması ve kendini sessizce bir kenara çekmesi, uyarıcı nitelikteki davranışlardır. Çünkü çocuklar ciddi bir sıkıntıları olmadığında oyun oynamayı bırakmazlar. Migren atakları sırasında solgun ve sıkıntılı görünebilir, bazen de ağlayabilirler.

Karın ağrısı, bulantı ve kusma ataklarının altından yine migren çıkabilmektedir. Göbek çevresinde oluşan kramplar da migren habercisidir. Kusmalar genelde 2-3 ayda bir tekrarlamaktadır. Araç tutması migrenli çocuklarda sık gözlenmektedir. Bu şikayetlerle doktora başvurulduğunda yapılan araştırmalar sonuç vermeyebilir ve hastalık teşhis edilemeyebilir. Zaman zaman Akdeniz Ateşi ile de karışabilmektedir.

Okul çağına gelen çocuklar şikayetlerini daha net aktarır

Bu ağrılar genelde alın ve şakak kısımlarındadır. Kısa sürelidir ve gün içerisinde gelip geçen ağrılardır. Çift taraflı ve genelde 1-2 saat sürmektedir. Çocuklar genelde ağrılarını ‘acıyor’ şeklinde ifade ederler. Bazen şikayetlerini resim çizerek ifade etmelerini isteriz, bu yöntem sayesinde şiddetli ağrıyı çok güzel betimleyebilmektedirler. Ağrı ile beraber görsel auralar olabilmektedir. Örneğin ışık çakmaları, parıltılar, karartılar gibi. Hatta cisimlerin uzaklaşıp yakınlaşması veya büyüyüp küçülmesi gibi illüzyonlar ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda migren tedavisinin mümkün. Çocukluk döneminde migren ile ilgili tetikleyici faktörleri kontrol altına almak, genelde yeterli olmaktadır. Uyuyup dinlenmek ağrıların çoğunu geçirmektedir. Ağrılar çok sık tekrar ediyor ve uzun sürüyorsa hekime başvurmak gerekmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir