Nadir hastalıklara farkındalık yaratan çizgi romanın ikincisi geliyor!

Nadir-X 2, Altın Kitaplar Yayınevi etiketiyle raflarda olacak

Nadir hastalıklara dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ‘Nadir-X’ çizgi roman kitabı; yeni kahramanlar ve hikayeleriyle kitabevlerinde yerini almaya hazırlanıyor. Kitap, Leman çizeri ve yazarı Erhan Candan’ın 2021 yılında çıkan ilk Nadir-X çizgi romanının devamı niteliğindeki  olacak.

Türkiye’de nadir hastalıkların 6 milyon kişiyi etkilediği tahmin ediliyor. Dünyada ise bu sayı 350 milyona kadar ulaşıyor. Nadir hastalıklarla savaşan çocukların ve ailelerin karşılaştığı başka bir konu ise çevredeki yanlış bilgiler ve akran zorbalığı…

‘Nadir-X’ Projesi ile nadir hastalıklarla mücadele eden çocukları kamuoyuna anlatmak; yalnız olmadığını hissettirmek ve sosyal çevrelerinden kopmamalarını sağlamak amaçlanıyor.

Nadir-X’in ikinci kitabında SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği (SMA-DER), Mukopolisakkaridoz ve Benzeri Lizozomal Depo Hastalıkları Derneği (MPS LH) ve Türk Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Derneği (TÇGHBD) yer alıyor.

Mart ayında bütün kitapçılarda yerini alacak

Nadir-X’in ilk çizgi romanında olduğu gibi ikincisinde de yine üç farklı hastalık; üç farklı karakterin hikayesi var. SMA Hastası Uzay Çocuk Ata; MPS hastası Ses Çocuk Cem ve Wilson Hastası Yıldırım Kızlar İlkim ve Melisa’nın maceraları var.

Nadir-X 2’den elde edilecek gelirin bir kısmı Altın Kitaplar Yayınevi tarafından bu hastalıkların derneklerine bağışlanacak.

2020-2021 yılında 14 milyon kişiye ulaştı

Nadir-X farkındalık projesi 2020-2021’de 14 milyon kişiye ulaştı. Nadirx.com, iki yılda Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Nadir Hastalıklar platformlarından biri oldu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir