Obezite çocuğunuzu diyabet ve tansiyon hastası yapabilir!

Bazıları obezite tedavisinden fayda göremiyor

Obezite, son yıllarda görülme sıklığının artması; beraberinde getirdiği sağlık problemleriyle yaşam kalitesini ve süresini düşürmesi nedeniyle günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri. Son dönemlerde çocuklarda da obezite görülme sıklığı artıyor. Fazla kilo çocukları da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi; diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıklarla karşı karşıya bırakırken, onları depresyona da sürükleyebiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Obezite Cerrahisi Merkezi’nden Prof. Dr. Halil Coşkun, çocuklarda obezite cerrahisi hakkında bilgi verdi:

Pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor

Dünya çapında obezite 1975 yılından beri neredeyse üç katı rakamına yükselen bir hastalıktır. 2016’da yapılan bir araştırmaya göre; 5- 19 yaş arasında 340 milyondan fazla çocuk ve ergen, aşırı kilolu ya da obezite hastası.  Obezite, çocuklarda diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, yağlı karaciğer hastalığı, solunum problemleri, eklem ağrıları gibi pek çok soruna neden olabilmektedir. Bunun yanında obezitenin psikolojik etkileri de çocuklarda olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Çocuklara yıllık doktor kontrolü şart

Çocuklarda obeziteyi önlemek için ebeveynlerin de yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Örneğin sağlıklı beslenme ve egzersizin bir aile aktivitesi haline getirilmesi, ödül verirken gıdanın kullanılmaması, onun uyku düzeninin sağlanması obeziteyi önlemek açısından faydalı olabilir. Ayrıca, çocuğunuzun yılda en az bir kez sağlıklı çocuk kontrolleri için doktora görünmesini sağlamak önemlidir. Bu kontroller sırasında pediatri hekimleri çocuklarda boy-kilo ölçümünü yapar ve onun Vücut Kütle İndeksi’ni hesaplayarak bir sene içerisindeki değişimlerine göre önerilerde bulunabilir.

18 yaş altına kontrollü olarak cerrahi uygulanabilir

Çocuklarda obezitenin pek çok yolla tedavisi var.  Çocuk endokrinoloji uzmanlarıyla birlikte beslenme ve diyet uzmanlarının yanında; psikolojik destek çocuklarda obezite tedavilerini kapsamaktadır. Bazı özel durumlarda, kontrollü olarak ve uygun şartlar sağlanarak 18 yaş altındaki çocuklara obezite cerrahisi uygulanabilmektedir.

Yeni beslenme programına uyum çok önemli

18 yaş altındaki bir kişinin ameliyatını yapmak için en önemli kriter; çocuğun fiziksel gelişimini tamamlayıp tamamlamadığıdır. Çocuk endokrinoloji uzmanının, çocuk psikiyatristiyle görüşmesi ve ekimlerin ameliyata onay vermesi gerekmektedir. 18 yaş altındaki gençlerin ameliyat sonrası sürece uyum sağlayabilmeleri; yeni beslenme planlarını düzgün bir şekilde uygulayabilmeleri çok kolay değildir.  Kontrollü adaptasyon ve anne baba desteği ile bu yöndeki sıkıntılar aşılabilmektedir. Ancak yine de adolesan cerrahisi oranları oldukça düşüktür.

Ek hastalıklar varsa cerrahi düşünülebilir

Çocuklarda ve ergenlerde obezite cerrahisinin yapılabilmesi için bazı kriterlere hastanın uyması gerekmektedir:

  1. Obezite tedavisinin en az 6 ay ya da daha uzun bir süre boyunca başarısız olması.
  2. Fizyolojik gelişimin tamamen ya da tama yakın düzeye gelmesi.
  3. Morbid obezite konumunda (VKİ >40 kg/m2) ve obezite ile ilişkili ciddi ek hastalıkların olması.
  4. VKİ 50 kg/m2 üzerinde ve daha hafif ek hastalıkların varlığı.
  5. Karar verebilme kapasitesinin yeterli olduğunun psikiyatrik muayeneyle belirlenmesi.
  6. Destekleyici bir çevre ve aile ortamının olması.
  7. Cerrahi tedaviye yönelik onay formunun doldurulması.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir