Pandeminin bitişi temizlik alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdi?

Araştırma 39 ülkede gerçekleşti

Dyson, temizlik alışkanlıklarını ve davranışlarını, ev tozuna dair anlayışımızı ve bunun sağlığımız üzerindeki etkilerini araştıran yıllık Küresel Toz Araştırması’nın 2023 yılı sonuçlarını açıkladı.

13 Nisan’da gerçekleştirilen etkinlikte, Bütünsel Dönüşüm Uzmanı Ayşe Tolga, Çocuk Alerji Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen ve Aydınlatma Tasarımcısı Ali Berkman katılımcılarla hava, zemin temizliği ve doğru aydınlatmaya dair önerilerini paylaştı.

Dyson’ın 39 ülkede gerçekleştirdiği 2023 Küresel Toz Araştırması’na göre, geçtiğimiz yıl düzenli bir temizlik programı sürdürenlerin sayısında önemli bir azalma var. Pandemi sonrası dünya yeniden eski rutinine dönerken, temizlik alışkanlıkları giderek daha tepkisel hale geliyor.

  • Son bir yıl içinde, düzenli temizlik programı uygulayanların sayısında global ölçekte yüzde 15 azaldı.
  • İnsanların yüzde 60’ı yalnızca kir veya toz gördüklerinde temizlik yapmaya motive oluyor.
  • Ev tozunda nelerin bulunabileceğine dair farkındalık düşük. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 33’ü ev tozu içerisinde polen bulunabileğinden ve yüzde 32’si toz akarı dışkısının potansiyel varlığından haberdar.

Dyson, yaklaşık 20 yıldır dünyanın dört bir yanından gelen gerçek tozlar üzerinde çalışıyor. İnsan saçı genişliği olan 70 mikron’dan bir virüsün boyutu olan 0,1 mikrona kadar partikülleri inceliyor. Dyson laboratuvarları, alerjenler hakkında daha fazla bilgi için bir toz akarı çiftliğine de ev sahipliği yapıyor. Dyson mühendisleri, insanların gerçek dünyada karşılaştıkları koşullarla daha iyi başa çıkabilmeleri için yeni kablosuz süpürge teknolojileri geliştirmeye devam ediyor.

30.000’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti

Küresel Toz Araştırması[1], pandemi sonrası temizlik alışkanlıklarının dünya genelinde düşüşte olduğunu ortaya koyuyor. İnsanların yüzde 60’ı artık sadece gözle görülür toz veya kir gördüklerinde temizlik yaptıklarını itiraf ediyor. Bu oran, geçen yıla göre yüzde 20 artış gösteriyor. Ayrıca, araştırmaya katılanların yüzde 41’i düzenli bir temizlik programına sahip olduğunu belirtiyor. Bu sayı, geçen yıldan bu yana yüzde 15 oranında azaldı. Türkiye’de yaşayanların yüzde 61’i evi tozlu olduğunda veya yerde kir gördüğünde temizlik yaptığını söylüyor. Bu oran, geçen seneye göre yüzde 23 arttı.

Dyson Mikrobiyoloji Uzmanı Monika Stuczen, araştırmaya dair, “Covid-19 salgını, sağlıklı bir ev için düzenli temizlik yapmanın ihtiyacını ortaya koydu. Virüsler ve bakteriler de dahil olmak üzere birçok toz partikülü mikroskobik boyutta olduğundan çıplak gözle görülmez. Yalnızca görünür toz gördüklerinde temizlik yapanların sayısındaki bu önemli artış endişe kaynağı” dedi.

Temiz hava, temiz hayat demek

Bütünsel Dönüşüm Uzmanı Ayşe Tolga, “Nefes alıp vermek, insanı hayatta tutan, tüm yaşamı etkileyen bir eylemdir. Genelde ruhsal durumumuzu düzeltmekte nefes alıp vermenin işe yarabileceğini gözden kaçırırız. Aldığımız nefes ne kadar önemliyse bu nefesi aldığımız ortamın koşulları da bir o kadar önemlidir. Çünkü ne kadar fazla temiz hava solursak hayat kalitemiz o kadar artar. Bu nedenle bulunduğumuz ortamlardaki havayı iyileştiren teknolojiler kullanmak önemli.

Ev içi hava kirliliğini azaltmanın yolları

Çocuk Alerji Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen etkinlikteki konuşmasında “Evde artan polenler ve tozlar, alerji sorunu yaşayanlar için bir problem. İç mekân hava kirliliğiyle birlikte eşyaların üzerinde biriken toz, toz akarı ve dışkısı, evcil hayvan tüyü ve polen, alerjik semptomları tetikliyor. Evinizdeki toz maruziyetini azaltmak için zeminlerinize ek olarak yataklarınızı, koltuklarınızı, ulaşılması zor yerleri, evcil hayvanınızın uyuduğu ve sık dolaştığı yerleri etkili filtre sistemine sahip bir süpürmek çok önemli. Ev içi hava kirliliğini azaltmada karbon eklenmiş etkili hava temizleyici fanların kullanılması gerekir. Toksinler ve ultra ince partikül madde temizliği açısından faydalı olacaktır” dedi.

Aydınlatmanın hayatımızdaki önemi nedir?

Aydınlatma Tasarımcısı Ali Berkman ise ışık yoksulluğuna dikkat çekti: “Dünya nüfusunun 5’te 1’i modern aydınlatmaya olmadan hayatına devam ediyor. İlkel ışık kaynakları nedeniyle her yıl 1.5 milyon kişi solunum yolu hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Aydınlatma, hem sağlık hem de konfor için verimli bir ev ortamı yaratmada temel bir rol oynar.”

Küresel toz anlayışı

Dünya genelinde evlerin yüzde 55’inde alerjiden etkilenen birileri var. Ancak çok azı tozun içindeki yaygın alerji tetikleyicilerini tanımıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 33’ü tozda polen ve yüzde 32’si toz akarı dışkısının olduğunu söylüyor. Türkiye’de yaşayanların yüzde 48’i ise ev tozunun içinde en çok bakteri olduğunu düşünüyor.

Peki tozlardan etkili şekilde nasıl kurtulabiliriz?

Türkiye’deki katılımcıların yüzde 45’i evde yaşayan herkesin sağlıklı kalması için temizlik yaptığını belirtiyor. Evinin uygun şekilde sterilize edildiğinden emin olmak için temizlediğini söyleyenlerin oranıysa sadece yüzde 15. Birçok kişi toz ve kiri temizlemekle sorunun çözüleceğini düşünüyor. Ama tam filtreleme sağlamayan bir süpürgeyle evi temizlemenin anlamı yoktur.

Tozun ve kirin bir kısmını zayıf filtreler veya gevşek contalar nedeniyle geri veren süpürgeler var. Oysaki kablosuz süpürgenin temel görevlerinden biri, tozu makinenin içine hapsetmek. Ve temiz havayı dışarı vermek. Havanın ne kadar temiz olduğu filtreleme sistemi tarafından belirleniyor. Filtre tasarımı, emilen tozun havaya geri verilmemesini sağlamak için birlikte çalışıyor.

Dyson’ın Küresel Toz Araştırması, genel olarak filtre farkındalığının düşük olduğunu gösteriyor. Pandemi sırasında popüler olmasına rağmen, her 4 kişiden sadece 1’i HEPA’dan haberdar.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir