Prematüre doğan her 100 bebeğin 15-25’inde kasık fıtığı görülüyor

Yaş ne kadar küçükse kasık fıtığının görülme sıklığı da o denli yüksek!

Çocuklarda genellikle doğuştan olan kasık fıtıkları, tüm çocukların yüzde 2’sinde görülmektedir. Erkek çocuklarda kızlara oranlara daha sık rastlanmaktadır.

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, prematüre doğan her 100 bebeğin 15-25’inde kasık fıtığı görüldüğünü belirtti:

Kasık fıtığı, kasıkta veya yumurta kesesinde şişlik ile ortaya çıkan ve çocuklarda sık görülen bir kasık bölgesi sorunudur. Genellikle doğuştan olan bir durumdur. Çoğu zaman sağ taraftadır ve yüzde 10 oranında iki taraflı da olabilir. Yaş ne kadar küçükse kasık fıtığının görülme sıklığı da o denli yüksektir.

Erken doğan (prematüre) bebekler ile yeni doğan döneminde, ileri yaş gruplarına göre daha çok saptanır. Büyük yaş gruplarındaki çocuklarda ameliyat sonrası iyileşme süresi 1-2 gün, 0-12 ay arası bebeklerin iyileşme süresi daha kısadır.

Hangi belirtileri takip etmelisiniz?

Kasık fıtığının belirtileri arasında kasık veya yumurta kesesinde şişlik, huzursuzluk ve kusma vardır. Şişlik, bebek ağladığı, öksürdüğü veya kaka yapmak için zorlandığı zamanlarda daha belirgin olmaktadır. Çocuk sessizken veya dinlenirken şişkinlik küçülmüş veya kaybolmuş gibi görünmektedir. Kasık fıtığı fizik muayene ile teşhis edilmektedir.

Çocuğun yaşı, genel sağlığı, fıtık türü, fıtığın karın boşluğuna geri itilebilir olup olmaması değerlendirilerek her çocuk için özel tedavi belirlenir. Kasık fıtığının tedavisi ameliyattır.

Çocuklarda kasık fıtığı fark edilince, acil durum oluşmadan en kısa zamanda muayene edilmelidir. Tanı kesinleştirilmeli ve ameliyat planlanmalıdır.

Ameliyat olan çocuklar genellikle 1 gün sonra evlerine dönmektedir. İster açık ister kapalı yöntemle, onarılan kasık fıtıklarının tekrarlama riski düşüktür. Kasık fıtığı için yüksek risk oluşturan faktörler; erken doğum, inmemiş testis, ailede fıtık öyküsü, kistik fibroz ve gelişimsel kalça displazisidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir