Prof. Dr. Demet Can: Astımlı çocuklara mutlaka aşı yaptırın

‘Kuvvetli grip salgınları bekleniyor’

Maskelerin kullanımının azalması ve okulların da açılmasıyla birlikte grip vakaları arttı. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AID) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Demet Can kuvvetli; grip salgını beklendiğini söyledi. Prof, Can, özellikle astımlı çocuklar başta olmak üzere mutlaka her çocuğun aşılanması gerektiğini belirtti.

Can, “Hatta Amerikan Pediatri Akademisi, yumurta alerjisi olan çocuklara, diğer aşılar yapılabiliyorsa güvenli bir şekilde grip aşısının da yapılabileceğini bildirdi. Veliler endişe etmeden aşıları yaptırabilir. Aksi halde astımlı çocuklar grip olduklarında astım krizine girebilmekte” dedi.

‘Yumurta alerjisi olan çocuklara grip aşısı yapılabilmekte’

İki yıl boyunca influenzaya bağlı grip vakaları azaldı. İnfluenzanın yaptığı gripten korunmak daha kolay çünkü uzun yıllardır grip aşıları var. Ancak bazı grip aşılarının yumurta içermesi nedeniyle alerjik reaksiyona yol açması, yine bazı grip aşılarının astımı tetiklemesi nedeniyle aileler tereddüt yaşıyor ama bu endişeye gerek yok. Çünkü Amerikan Pediatri Akademisi 2022-2023 sezonu için grip aşısı ile ilgili tavsiye raporunda yumurta alerjisi olan çocukların, diğer aşılar yapılabiliyorsa güvenli bir şekilde grip aşısının da yapılabileceğini bildirdi. Grip aşısının tipi, markası ne olursa olsun yapılabileceği bu araştırmayla birlikte açıklandı. Elbette diğer aşılar için dikkat edilen tüm kurallar, grip aşısı için de geçerli.

‘Türkiye’deki grip aşıları canlı virüs değil’

Astımlı çocuklara her yıl grip aşısı yapılması gerekir. Sonuç olarak alerjik çocukların grip aşısı yapılmasına engel yok.  Sadece daha önce grip aşısı yapıldığında alerjik reaksiyon yaşamışlarsa bir alerji uzmanı tarafından değerlendirilmeleri gerekiyor.

Canlı grip aşısı, bazen hafif bir gribe neden oluyor. Bu durum, astımlı çocukta öksürük, nefes darlığı gibi yakınmalara yol açıyor. Ancak Türkiye’deki aşılar canlı virüs aşısı değil.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir