Kış mevsimi hamileleri için sağlıklı beslenme önerileri

Anne adaylarına kış mevsimine hazırlık uyarıları

Hamilelik dönemi sonbahar ve kış aylarına denk gelen anne adaylarının mevsim koşullarını göz önünde bulundurarak bazı önlemler alması gerekiyor. Sağlıklı bir gebelik için büyük önem taşıyan bu önlemlerin başında ise beslenme geliyor. Özellikle kronik hastalığı olan hamilelerin, değişen hava durumuyla birlikte soğuk mevsimlerde viral enfeksiyonlara karşı dikkatli olması çok önemli.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şefik Gökçe, anne adaylarına sonbahar ve kış aylarında vitamin alımı ve takviye gıda kullanımıyla’ ilgili önerilerde bulundu:

Sonbahar, hamileler için hem avantajlı hem de dezavantajlı bir mevsim. Bu süreçte anne adayının vitamin bakımından zengin sebze ve meyve tüketimini artırması gerekiyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından vitaminlerin doğal yoldan alımı son derece önemli. Ayrıca zengin bir beslenme düzeni anne kadar bebeğin de sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

A ve C vitaminleri bakımından zengin beslenin

Soğuk havalarda özellikle yeşil sebze ve turunçgil tüketiminin önemi artırmaktadır. A ve C vitaminleri bakımından zengin taze ve meyve sebzelere ağırlık verin. Özellikle portakal, mandalina, kabak, ıspanak, havuç ve karnabahar gibi gıdalar tüketilmelidir. Bunların yanı sıra bol bol su içmek de bağışıklık sisteminin desteklenmesi açısından da önemlidir. Ayrıca hamilelik süresi boyunca bol su tüketmekte ihmal edilmemeli. Özellikle kış aylarında vücut direncinin korunması ve bebeğin gelişiminin sağlanması açısından C ve D vitaminleri ile demir, kalsiyum ve omega-3 alımı da önemli. Omega-3 desteği açısından balık, ceviz ve badem tüketmeye özen gösterin. A, B6, B12, C, D ve Omega 3 gibi önemli bileşenler takviye gıda aracılığıyla da alınabilir.

Sonbahar meyve ve sebzeleri tüketin

Mevsimin taze meyve ve sebzeleriyle vücuda doğal yoldan vitamin alımı desteklenmeli. Kışa hazırlanırken meyve ve sebzeleri bol vitamin ve mineral içerir. Soğuk havalarda günlük vitamin, protein, mineral ve karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için her besin grubundan yeterli düzeyde tüketilmesi gerekir. Özellikle vücudun bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan mandalina, ahududu, kivi ve limon sıkça tüketilmeli. Hurma, domates, ananas, avokado ve üzüm gibi besinler de ara öğün olarak tercih edilmelidir.

Hamsi, uskumru, palamut ve istavrit gibi yüzeyde yaşayan balıklar D vitamini bakımından zengindir. Gebelikte çiğ balık ve konserve ürünlerin tüketilmemesi daha uygun olacaktır. Ayrıca balıkları kızartmadan, buğulama veya ızgarada pişirilerek yenmesi daha sağlıklıdır.

Hastalıklara karşı önlem alın

Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan hamilelerin soğuk havalarda hasta olmamaya daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Bu süreçte solunum yolu enfeksiyonlarıyla karşılaşma olasılığı artıyor. Anne adaylarının özellikle hasta kişilerle temas etmemesi bu süreçte son derece önemli. Kalabalık ortamlardan uzak durmak ve mevsim koşullarına uygun giyinmek hastalıklara karşı önlem almanıza yardımcı oluyor. Ayrıca dinlenmeye, sağlıklı beslenmeye ve bol bol su tüketmeye de fazladan özen göstermek gerekmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir