Rektal kanamanın rengi ve zamanı hastalığı söyleyebilir

Rektal kanama belirtilerini göz ardı etmeyin

Rektal kanama, kanser belirtisi olabilen ve mutlaka önemsenmesi gereken bir durumdur. 50 yaşından sonra herkesin hiçbir şikayeti olmasa dahi kolonoskopi yaptırması gerektiğini belirten Hastane Derindere Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed Zübeyr Üçüncü, hastalık hakkında bilgi verdi:

Rektal kanamaya teorik olarak sindirim sisteminin herhangi bir kısmından gelişen kan kaybı yol açabilir. Sindirim sitemi kaynaklı kanamaları, alt ve üst olarak ikiye ayırmak mümkündür. Üst sindirim sistemi mide ve on iki parmak bağırsağı seviyesinden olan kanamalardır. Genellikle bu hastalarda kan kusma şikayeti de vardır. Bu hastalara endoskopi ile bakılarak hem tanı hem de tedavi uygulanabilmektedir.

Sindirim sisteminin alt kısmına ait kanamalarda çoğunlukla dışkıya karışmış kırmızı renkli kan gözlenir. Bu tür bir sorunda kalın bağırsak veya makat hastalıkları akla getirilir. Hastanın şikayetlerinin dışkılama sırasında ya da sonrasında olduğu, tuvalet kağıdında kan görünmesi, ağrı veya şişlik tanısı koymada yardımcı olmaktadır.

Mutlaka doktora başvurun

Rektal kanama genel cerraha başvurmayı gerektiren bir durumdur. Araştırma öncelikle üst ve alt sindirim sistemine yöneliktir. Mideye (gastroskopi) ve kalın bağırsağa (kolonoskopi) yapılacak bir inceleme çoğunlukla hastalığın yerini göstermek için yeterlidir. Makattan gelen kanama, sindirim sistemi kanserli hastalardaki en sık belirtidir.

Kanamanın özellikleri ve ne zaman olduğu önemlidir. Açık parlak kırmızı renkte kanama daha çok alt sindirim sistemi; koyu renkli kanamalar ise üst sindirim sisteminden kaynaklanmaktadır. Kanamanın renginin yanında ne zaman olduğu da önemlidir. Kanamanın dışkılama esnasında olması makat çatlağına yönlendirebileceği gibi basuru da akla getirebilir. a

Kanama ile birlikte ‘yırtılır gibi bir ağrı’ şikâyeti olan hastalarda makat çatlağı düşünülebilir. Üzeri sümüksü bir yapıyla kaplı kanamalar kanser belirtisi olabilir. Kilo kaybı, makatın arkasına doğru vuran ağrı ve orta-ileri yaş faktörler arasındadır.

Doğru ve hızlı tanı hayat kurtarabilir

Kan kaybının miktarı genelde az olduğundan kan takviyesi gerekmemektedir.  Makat hastalıklarında çoğunlukla ilaç tedavileri ile çözüme kavuşulur. Altta yatan kronik bir kabızlık olduğu ve bu durum düzeltilmezse kanamanın tekrarlayabileceği hastaya anlatılmalı. Bağırsak alışkanlığında değişiklik yapması gerektiği özellikle anlatılmalıdır. Kanamaya sebep olan ek hastalıkların tedavisi de unutulmaması gereken bir konudur. Sözgelimi hastada ülseratif kolit denilen kronik, ishal ve makattan kanamayla karakterize bir hastalık varsa, kanamadan ziyade hastanın hastalığının tedavisi esastır.

Günümüzde kanser tarama programları içerisinde kalın bağırsak kanseri de vardır. Risk faktörleri taşımayan, 50-51 yaşına gelen herkesin hiçbir sorunu olmasa bile mutlaka kolonoskopi yaptırması gerekiyor. Böylece kalın bağırsak kanserinin yüzde 80-85’inin kaynaklandığı polip adı verilen siğil benzeri yapıların saptanması mümkündür.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir