Sjögren Sendromu gözde ve ağızda kuruluk yapıyor

Kadınlarda 10 kat daha fazla görülüyor

Bağışıklık sisteminizin bakteri veya virüsleri istila etmek yerine sağlıklı hücrelere saldırmasına neden olan ‘Sjögren Sendromu’, kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülen otoimmün bir hastalık. Yaşam kalitesini önemli düzeyde düşüren, ilerleyen zamanlarda daha ciddi sorunlara yol açabilen bu rahatsızlık, toplum tarafından pek bilinmediği için tanısı da geç konuluyor.

Dr. Tuğrul Kıvanç

Romatem Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Tuğrul Kıvanç, “Hastalığın en büyük belirtisi gözlerimizde ve ağzımızda meydana gelen kuruluktur” dedi. Kıvanç, hastalık hakkında uyarılarda bulundu:

İsveçli göz doktoru Dr. Henrik Sjögren’in adını taşıyan ‘Sjögren Sendromu’, bağışıklık sisteminin kronik bir hastalığı olarak her yaşta ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı doku ve hücrelerin yanlışlıkla bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğraması ile karakterizedir. Hastalık yüzünden bazı bezler iltihaplanır, bu da gözyaşı ve tükürük üretimini azaltır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat araştırmalar genetik, çevresel ve hormonal faktörlerin etkili olduğunu gösteriyor.

Başka hastalıklarla karışabilir

Nem üreten bezlerin düzgün çalışmadığı kronik bir otoimmün bozukluğu olan bu durum önlem alınmazsa iç organları da etkileyebilir. 10 kuru göz hastasından 1’inde Sjogren Sendromu olduğu tahmin edilmektedir. Fakat teşhisi zor olabilir çünkü belirti ve semptomlar kişiden kişiye değişir, başka hastalıklarla karışabilir. Tedavisi, etkilenen vücut kısımlarına bağlıdır. O yüzden hekim kontrolünde süreç yönetimi önemlidir.

Gözleriniz sanki içinde kum varmış gibi yanabilir, kaşınabilir veya sertleşebilir. Ağzınız pamukla doluymuş gibi hissedebilir ve yutmakta veya konuşmakta zorlanabilirsiniz. Eklem ağrısı, şişlik ve sertlik, deri döküntüleri veya kuru cilt, vajinal kuruluk, kalıcı kuru öksürük, uzun süreli yorgunluk diğer belirtileridir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir